Vypadávanie vlasov: Najčastejšie príčiny spôsobujúce rednutie vlasov

Často je za tým zdravotný problém.

Vlasy vypadávajú každej žene, avšak záleží, v akom množstve a aj období. Je v poriadku, ak ráno z kefy stiahnete malú gučku, v priemere totiž denne človeku vypadne 100 až 200 vlasov. U žien je taktiež typické sezónne a hormonálne vypadávanie vlasov, najmä po pôrode.

Občas nás však vie prekvapiť v situáciách, ktoré si nevieme vysvetliť. Poukázať tak môže na určitý zdravotný problém. Pozrite sa s nami na najčastejšie príčiny vypadávania vlasov.

Stres

Kde sa neobjavuje stres? Asi to bola prvá otázka, ktorá vám pri označení tejto príčiny napadla. A je naozaj odôvodnená. Stres skutočne stojí za mnohými ochoreniami a zdravotnými problémami. Zvyšuje totiž produkciu voľných radikálov, ktoré následne napádajú a oslabujú vlasové cibuľky, čo vedie k padaniu vlasov.

Vplýva na to, samozrejme, aj zlé životné prostredie, ktoré nepriaznivo pôsobí na vlasovú pokožku, ktorú vysušuje a nevyživuje. Vaše vlasy preto nemôžu rásť a napokon vypadnú.

Prečítajte si aj: Panický záchvat môže dostať každý z nás. Takto ho rozpoznáte

Alopécia

Alopécia je autoimunitná choroba, ktorá spôsobuje vypadávanie vlasov u mužov aj žien. Môžete ju zdediť, ale taktiež vie vypuknúť zo stresu, hormonálnej nerovnováhy či nesprávneho stravovania. Zapríčiniť môže úplnú stratu vlasov, zhlukové vypadávanie vlasov na ľubovoľnom mieste na tele, ale aj mužskú plešinu. V tomto prípade je nutná návšteva lekára a vhodná liečba.

Chudokrvnosť

Anémia alebo chudokrvnosť je veľmi častý zdravotný problém, ktorý trápi najmä ženy. Ide o ochorenie, keď je v krvi znížené množstvo červených krviniek a teda dochádza k nedostatočnému prenosu kyslíka do buniek celého tela aj do vlasov. Najčastejšie ju spôsobuje absencia železa, vitamínu B12, ale aj problémy s obličkami. Sprievodné symptómy sú tiež únava, slabosť či bolesť hlavy. Odhaliť anémiu vám môže lekár na základe krvného testu a na jej liečbu vo väčšine prípadov stačí zmena jedálnička.

Účesy

Možno ste to už niekedy zachytili u kaderníčky, ale nechceli ste jej veriť. Pravdou však je, že skutočne môžu ovplyvniť vypadávanie vlasov aj účesy, ktoré nosíte. Konkrétne hladko vyčesaný chvost, príliš pritiahnutý drdol a iné pevne utiahnuté účesy. Vlasové folikuly sa totiž povolia a sú náchylnejšie na vypadnutie. Nedovoľte, aby bol váš účes tak pevný, až to bolí. Doprajte vlasom občas priestor a možnosť dýchať, rozpustite ich.

Zdroj: shutterstoc.com/Open FIlms

Stravovanie

Už vyššie sme viackrát spomenuli nesprávny životný štýl, lepšie povedané, zlé stravovacie návyky. Vlasy potrebujú na správne fungovanie živiny. Okrem minerálov a vitamínov ako vitamín B, železo, fosfor, selén či zinok však najviac potrebujú bielkoviny, z ktorých je vlasové vlákno vytvorené. Práve bielkoviny ovplyvňujú rast, hrúbku aj vypadávanie vlasov.

Štítna žľaza

Štítna žľaza patrí medzi najdôležitejšie orgány v našom tele. Okrem správnej produkcie hormónov tiež ovplyvňuje množstvo funkcií v našom tele ako napríklad spotrebu energie. Pri zníženej funkcii štítnej žlazi hrozí aj vypadávanie vlasov. Objavia sa však aj iné symptómy ako únava, priberanie, rozštiepené nechty či vysušená pokožka. Lekár vám vie nastaviť vhodnú hormonálnu liečbu, po ktorej sa všetko vráti do poriadku.

Prečítajte si aj: Koľko darčekov dať deťom pod stromček? Psychologička to vidí jasne

Chudnutie

Dalo by sa to síce zakomponovať do stravovania, ale predsa sme chudnutiu vyčlenili samostatnú časť. Ak chudnete pod drobnohľadom lekára, ktorý vám správne nastaví stravu aj cvičenie, všetko je v poriadku. Ale držanie náhlych hladoviek a prísnych diét vedie väčšinou k úbytku živín, vitamínov a minerálov, teda aj vypadávaniu vlasov. Pre telo je extrémne chudnutie fyzická trauma, ktorá je všetko možné, len nie zdravá.

Polycystické vaječníky

Syndróm polycystických vaječníkov je stav, pri ktorom vaječníky produkujú abnormálne množstvo mužských hormónov androgénov. Vplýva to na ženský cyklus, ochlpenie a aj vlasy a to v oboch smeroch, teda nadmernom ochlpení aj k strate vlasov. Vyriešiť by to mala dobre nastavená hormonálna liečba, tvrdí portál mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti