Počas lockdownu chodíme vo veľkom nakupovať za hranice, na nájazdy reagujú aj policajti

Obchod v maďarskom meste Györ.
Zdroj: TV Markíza

Naši obchodníci môžu iba dúfať, že zatiaľ neskrachujú.

Lockdown na Slovensku plní peňaženky obchodníkov v okolitých krajinách. Slováci tam chodia vo veľkom nakupovať. A slovenskí obchodníci im môžu len závidieť a dúfať, že zatiaľ neskrachujú.

Maďarsko

Čo nám chýba doma, hľadáme za hranicami. Reportér Marek Šilhavík prešiel do Maďarska bez zastavenia. Po hodine cesty autom bol v nákupnom ceste v Györi. Kúpiť si tu môžeme čokoľvek, všetky obchody sú tu otvorené. A práve to láka Slovákov najviac. Parkovisko sa len tak hemžilo našimi špzkami.

Na vianočných trhoch ponúkla mladá predavačka Imola nášmu štábu čaj a varené víno. „Chodí sem tiež dosť veľa Slovákov. Žiaľ, odchádzajú skoro, keďže musia byť už o ôsmej kvôli zákazu vychádzania doma,“ prezradila.

Po ceste naspäť náš štáb polícia zastavila na hraničnom priechode. Keďže spĺňali všetko čo mali, bez problémov prišli domov.

Poľsko

Aj u našich severných susedov je najvyťaženejším dňom na trhoviskách sobota a potvrdilo sa to aj dnes. Slovákov tam bolo veľa. A nielen z východu. Dôvody mali všetci úplne rovnaké, všetko je u nás pozatvárané.

Blížiace sa Vianoce cítiť na trhu v Krosne na každom kroku. Aj nákupy Slovákov boli jasné. Poliaci tvrdia, že tu Slováci postupne pribúdajú, ale stále to vraj nie je ono.

Zdroj: TV Markíza

Odrádzať by vraj nemal ani pre začínajúcu nákupnú horúčku klesajúci kurz eura voči poľskému zlotému. „Kurz sa zmení, ale my ostaneme vždy. To pamätaj. Na kurz nepozerajte, len príďte, lebo my vám spravíme dobrý kurz,“ povedal s úsmevom poľský predajca na trhovisku v Krosne.

Na nájazdy Slovákov za hranice reagujú aj policajti. Odteraz vraj budú na hraniciach karanténne povinnosti kontrolovať častejšie.

Keďže otváranie prevádzok u nás je viac než otázne, je preto pravdepodobné, že rovnaká situácia ako sobotu (4. 12.), sa u našich susedov bude opakovať aj v najbližších dňoch.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

GYÖR, KROSNO/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nakupovanie

Dôležité udalosti