Od začiatku nového roka mala fungovať elektronická PN-ka, nestane sa tak

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Zmena sa odsúva o niekoľko mesiacov.

Doba papierová pokračuje. Vláda nestihne od začiatku budúceho roka zaviesť elektronické PN-ky tak, ako sľubovala. Zmena, ktorá by uľahčila život pacientom aj lekárom, sa odsúva minimálne o ďalších niekoľko mesiacov.

Milión stotisíc. Toľko potvrdení o práceneschopnosti vypísali vlani lekári. Počas pandémie COVID-u sú dni, keď ich len za deň všeobecná ambulancia vydá desiatky.

Vláda sľubovala, že všetkým uľahčí život od januára. A najskôr praktickí lekári a potom aj špecialisti budú môcť prejsť z klasických tlačív na elektronické PN-ky. No necelý mesiac pred koncom roka je už jasné, že sa to nestihne. Zákon, ktorý s e-PNkami počíta, stále leží v parlamente.

„Návrh novely sme predložili s časovým predstihom. Nakoľko ju vláda schválila s oneskorením, považovali sme za správne odložiť jej účinnosť,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu práce Eva Rovenská.

Elektornická PNka bude znamenať iba jednu cestu k doktorovi

Najnovšie sa s e-PNkami počíta od apríla budúceho roka. Pre pacientov by to znamenalo iba jednu cestu k doktorovi, ktorý by už potom všetko vyklikal za nich. Bez toho, aby ešte museli nosiť tlačivo do firmy alebo žiadať o nemocenskú dávku Sociálnu poisťovňu.

Hoci sa zavedenie e-PNiek posúva už o štyri mesiace, ani aprílový termín možno nakoniec nemusí byť reálny. NCZI totiž zatiaľ nemá vysúťaženého ani dodávateľa informačného systému. Bez toho sa projekt za rezort zdravotníctva nepohne.

Zdroj: TV Markíza

„Nemáme informácie, ako bude softvér vyzerať, my potrebujeme mať naše softvéry v spojení so zamestnávateľmi, Sociálnou poisťovňou. My e-PNku nesmierne potrebujeme, už pred rokom bolo neskoro,“ zdôraznila prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.

Náklady sú odhadované na vyše tri milióny. Praktickí lekári pritom dostanú rok prechodné obdobie, kedy budú môcť fungovať ešte v starom systéme alebo prejdú na digitálne maródky.

Šéfka ich združenia hovorí, že ak všetko bude fungovať, lekári sa radi štósov papierov zbavia. Dodáva, že ako sú naučení pracovať s e-receptom, tak budú vedieť aj s e-PNkou. „Nie je možné, aby sa nám, ako pri e-recepte pred tromi rokmi, len krútilo donekonečna koliesko pokiaľ sa pripojíme k NCZI. Ak by to bolo takéto kostrbaté, tak to bude problém,“ dodala Palušková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pn

Dôležité udalosti