Nové kolo dotácií na nájomné chce rezort hospodárstva spustiť už na budúci týždeň

Výdaj balených obedov z okienka v reštaurácii.
Zdroj: TASR

Štát prispeje podnikateľom s prenajatými prevádzakmi aj spätne.

Nové kolo dotácií na nájomné chce ministerstvo hospodárstva spustiť už budúci týždeň. Podmienky sa meniť nebudú. Štát prispeje podnikateľom, ktorí majú priestory na svoje prevádzky prenajaté, a to aj spätne. Kedy ale začnú peniaze vyplácať, nespresnili.

Už týždne majú mnohí podnikatelia svoje prevádzky úplne zatvorené alebo fungujú v obmedzenom režime. No nájomné za priestory im majitelia fakturujú v plnej výške. Podnikatelia čakali, že dotácie im v tejto vlne pre zlú situáciu spustia okamžite.

Našli sme majiteľa reštaurácie, ktorý fungoval doteraz aspoň na okienkovom predaji, ale ani to sa mu už neoplatí. Viktor Kláriš začiatkom týždňa prevádzku zatvoril. „COVID automat funguje už asi pol roka. Vedeli, že v čiernom okrese sa bude zatvárať, a pomoc mali už vtedy dať. Neide o prvú, ani druhú vlnu. Mali byť už dávno vopred pripravení,“ myslí si.

Ešte minulý týždeň minister Richard Sulík potvrdil, že ďalšie kolo dotácií spustia od decembra. Všetko vraj smeruje k tomu, že po skončení tohto lockdownu, ktorý by sa mal skončiť budúci týždeň, dotácie na nájomne už spustia. Potvrdil nám, že od štvrtka (9. 12.) môžu začať posielať žiadosti a má na to pripravený aj tím ľudí.

Zdroj: TV Markíza

Nespresnil však, kedy sa začnú peniaze zatvoreným podnikom vyplácať. Môže sa to ale natiahnuť. Stále to stojí na tom, či sa s majiteľom priestorov podnikatelia dohodnú. Pričom dostanú iba takú sumu, ako im sám odpustí, najviac 50 percent z celkovej sumy. Aj spätne, odkedy boli zatvorení.

Zvyšok si musí podnikateľ pokryť zo svojho. Napríklad platby za skladové zásoby, energie alebo splátky leasingov. Pravidelne na to upozorňovali aj maloobchodníci, ktorých pozatvárali tiež.

„Nájomné samozrejme pomôže, ale zase sa bavíme o tom, že nepokrýva ani zďaleka všetky služby súvisiace s nájmom, a tým pádom a bavíme o tom, že obchodníci generujú v tomto momente obrovskú stratu,“ povedal nám predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Karkovský.

Podmienky ostanú ale rovnaké ako v predošlých vlnách. Naprázdno obídu znova aj tí, ktorí sú vo vlastnom, nárok na dotáciu nemajú vôbec.

Téme sa dlhodobo venuje Andrea Mačošková.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nájomné

Dôležité udalosti