FOTO: Fotograf z Liptova zachytil dúhu v noci. Meteorológ vysvetlil, ako vzniká

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

V tomto prípade boli splnené špecifické podmienky.

Na Slovensku sa vyskytol vzácny meteorologický jav známy ako mesačná dúha. Jedinečný záber sa pošťastil urobiť Matúšovi Murtinovi, ktorý ju zachytil na nočnej oblohe v obci Liptovský Peter. Fotografia vznikla ešte v piatok 19. novembra, hodinky v tom čase ukazovali 18.39 hod.

To, ako vzniká klasická dúha, vie zrejme každý. Tento optický úkaz spôsobuje disperzia slnečného svetla prechádzajúceho kvapkou vody. Predpokladom pre výskyt dúhy je teda prítomnosť vodných kvapiek v atmosfére a Slnka. Lenže nie vždy musí byť zdrojom svetla práve Slnko. Na to, aby ste aj po zotmení mohli pozorovať dúhu, musia byť splnené špecifické podmienky.

„V piatok 19. novembra bol mesiac vo fáze splnu. Prvou podmienkou tak je, aby bolo svetlo, ktoré odráža Mesiac dostatočne silné. Druhou podmienkou je výskyt kvapiek vody a aj táto bola splnená. Na základe údajov z meteorologickej stanice na popradskom letisku vieme, že vtedy pršalo. V Poprade mrholilo niekedy medzi 19.00 až 20.00 hod a keďže prevládal západný vietor, v oblasti Liptovského Mikuláša v čase, keď mala vzniknúť dúha, dážď práve ustával. Vďaka tomu boli z jednej strany obzoru vidno padajúce kvapky a z druhej strany svietil mesačný svit,“ pre TVnoviny vysvetlil meteorológ Jozef Iľko.

Zdroj: Matúš Murtin

Mesačná dúha je síce ojedinelý jav, no až taká veľká rarita to podľa meteorológov nie je. Najväčšia šanca spozorovať ju je na miestach s veľkými vodopádmi.

Nočná dúha je v porovnaní s tou klasickou pomerne nevýrazná. Sýtosť farieb závisí od veľkosti vodných kvapiek: čim sú väčšie, tým jasnejšie farby.

LIPTOVSKÝ PETER/Karol Chren

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Meteorologický jav

Dôležité udalosti