Paradox druhého piliera: Zatiaľ čo jedni dobre zarábajú, druhí sú stále v strate

Paradox druhého piliera: Zatiaľ, čo jedni na nich dobre zarábajú, druhí sú stále v strate
Zdroj: TV Markíza

Rozdiel v tom, koľko si usporíte na dôchodok len za jeden rok, môže byť obrovský.

Väčšine sporiteľov sa stenčujú úspory, malá časť, naopak, zarobila stovky či tisícky eur. Pandémia tento rok ešte viac roztvorila nožnice medzi zhodnotením jednotlivých fondov správcovských spoločností v druhom dôchodkovom pilieri. Kým tie garantované sú v mínuse, akciové či indexové zarábajú desiatky percent.

Kto je v druhom dôchodkovom pilieri, šetrí si momentálne na penziu zhruba päť percent zo svojej mzdy. Väčšina z vyše jeden a pol milióna sporiteľov sa však veľmi málo zaujíma o to, v akých fondoch ich DSS peniaze spravuje.

Väčšina ľudí je tak po zásahu Ficovej vlády spred niekoľkých rokov stále v konzervatívnych fondoch, ktoré investujú do dlhopisov. A od začiatku tohto roka garantujú akurát tak stratu. Naopak, asi tretina sporiteľov, ktorá investuje do negarantovaných akciových či indexových fondov, sa môže tešiť zo zárobkov aj na úrovni 15 percent a viac.

Rozdiel v tom, koľko si usporíte na dôchodok len za jeden rok, môže byť obrovský.

Mladí ľudia, ktorí začínajú pracovať, si väčšinou výkonnejšie fondy vyberajú sami. Aj starším, ktorí však majú ešte pred sebou dlhé roky sporenia, odborníci radia, aby svoje peniaze nenechávali prerábať. Zmena fondu v rámci tej istej DSS je jednoduchá a zadarmo.

Druhý pilier rieši v novele aj vláda. Ako? To sa dozviete z reportáže Alexandry Danilov.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Druhý pilier

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.