Andrej Kiska sa obracia na Slovákov: Prvá zásadná výzva vo funkcii prezidenta

Prezident Andrej Kiska počas výzvy ku komunálnym voľbám.
Zdroj: YouTube.com

Vyzval ľudí, aby diskutovali s kandidátmi do volieb. Tvrdí, že Slovensko potrebuje dostať do politiky "nových a čestných" ľudí.

Do uzatvorenie kandidátok do miestnych a mestských zastupiteľstiev, na primátorov miest a starostov obcí ostávajú tri týždne. Prezident Andrej Kiska dnes vyzval ľudí, aby medzi sebou diskutovali o tejto téme, premýšľali o svojom meste, čo obci a snažili sa aj spomedzi seba nájsť vhodných kandidátov.

„Chcem vás požiadať, aby ste na to mysleli. Aby ste rozmýšľali o tom, ako vyzerá vaša obec alebo vaše mesto. Či je spravované dobre, alebo máte výhrady - viete, čo sa dalo robiť lepšie - a viete, ako by sa to dalo robiť lepšie," napísal na sociálnej sieti.

Prezident si myslí, že ľudia najlepšie poznajú svojich známych v okolí, ktorí by mohli kandidovať. „Určite poznáte človeka, ktorý je schopný, poctivý a má energiu. Stretnite sa s ním a porozprávajte. Presvedčte ho, aby išiel kandidovať. A možno ste to vy sám, ktorý by mohol kandidovať," apeloval Kiska.

Podľa neho nemôžeme hovoriť iba o tom, že Slovensko potrebuje zmenu. Musíme sa o ňu sami pričiniť a byť aktívni. „Uvažujte, či aj vy sami by ste nemohli vojsť do politiky. Som presvedčený o tom, že naše Slovensko potrebuje nových, čestných a schopných ľudí dostať do politiky," dodal.


„Super volebný rok" občania Slovenska ukončia 15. novembra, kedy si zvolia starostov, primátorov, poslancov obecných i miestnych zastupiteľstiev.

Kandidačné listiny treba podať do 21. septembra

Právo voliť do orgánov samosprávy obcí majú obyvatelia SR, ktorí majú v obci, v mestskej časti Bratislavy alebo v mestskej časti mesta Košice trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dovŕšia 18 rokov veku.

Voľby budú drahšie ako predošlé

Ministerstvo vnútra použije čiastku 8,73 milióna eur najmä na náhrady mzdy pre členov volebných komisií a odmeny členom a zapisovateľom miestnych a okrskových volebných komisií. Tiež na tlač a distribúciu hlasovacích a volebných lístkov, iných tlačovín, vybavenie volebných miestností, ochranu verejného poriadku a ďalšie náležitosti.

V rozpočte Štatistického úradu je na komunálne voľby vyčlenených 1,16 milióna eur. Ide o výdavky spojené s prípravou spracovania a so samotným spracovaním výsledkov volieb.

V porovnaní s predošlými sú tohtoročné komunálne voľby takmer o milión eur drahšie. V roku 2010 štát na ne vyhradil celkom 9,04 milióna eur. Ministerstvo sa na tom podieľalo sumou 7,7 milióna eur a štatistický úrad sumou 1,34 milióna eur.

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Komunálne voľby 2014

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.