Odborníci mienia, politici menia: Všetko bude inak, vyhlásil B. Kollár k návrhu ministra zdravotníctva

Zákaz vychádzania v Bratislave.
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Podarí sa presadiť výhody pre očkovaných?

Ako budú vyzerať nové opatrenia? Predĺži sa lockdown a budú mať zaočkovaní ľudia výhody? Odpoveď na tieto otázky ešte nepoznáme. Koalícia stále rokuje, vyzerá to tak, že sa schyľuje k dohode. A to aj napriek tomu, že sa názory lídrov koaličných strán líšia.

„Všetko bude inak,“ vyhlásil líder Sme rodina Boris Kollár k návrhu, ktorý predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Podrobnosti však nechcel prezradiť. „Informovať bude podľa neho premiér Eduard Heger,“ vyhlásil Kollár v relácii Braňo Závodský NAŽIVO.

„Myslím si, že sa nájde rozumný kompromis,“ uviedol Kollár. „Všetko sme sa snažili vyvažovať, keď sa niečo otvorí, tak treba sprísniť inde,“ dodal Kollár. Rokovania ešte nie sú uzatvorené, podľa predsedu Sme rodina sa ale nebude pritvrdzovať. 

„Určite sa dajú nájsť kompromisné riešenia, aby sme zachránili ľudí, nemocnice aj ekonomiku,“ uviedol Kollár.

Kollár zároveň prezradil, že to vyzerá tak, že návrh Sme rodina o tom, aby sa opatrenia uvoľňovali aj pre testovaných a ľudí, ktorí prekonali covid, zrejme koaliční partneri prehlasujú.

„Rokovania pokračujú. Dúfam, že sa vrátime k prvotnej dohode, teda uvoľneniu opatrení pre OP," uviedla pre TVNOVINY.sk predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Najsilnejšia vládna strana OĽaNO na čele s premiérom Eduardom Hegerom podporuje návrh konzília odborníkov. „Hľadáme kompromis,“ vyhlásil pre TV Markíza šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Opatrenia, ktoré navrhol minister Lengvarský

Minister zdravotníctva a odborníci chcú do 16. decembra predĺžiť súčasný lockdown. Zároveň chcú prísnejšie kontroly dodržiavania opatrení vo vlakoch a autobusoch.

Od 17. do 24. decembra by sa uvoľnili niektoré opatrenia pre očkovaných a prekonaných. Tí by mali napríklad povolený vstup do všetkých obchodov aj do prevádzok ako kaderníctvo, kozmetický salón či manikúra. Povolené by boli aj bohoslužby s obmedzenou kapacitou. V režime základ by mohli fungovať esenciálne obchody. Medzi esenciálne obchody sa nerátajú obchody s domácimi potrebami ani obuv.

Po Vianociach od 25. decembra do 9. januára by v režime očkovaní a prekonaní mohli fungovať hotely s obmedzenou kapacitou, bohoslužby, fitness a reštaurácie by fungovali len cez okienko. Opäť by sa zatvorili všetky neesenciálne obchody a prevádzky starajúce sa o ľudské telo.

Minister Lengvarský dodal, že po deviatom januári znova vyhodnotia situáciu a pripravia nové opatrenia. Nie je vylúčené, že keď sa situácia zlepší, krajina znova prejde ku COVID automatu a regionálnym opatreniam. Verí, že návrh zvýši zaočkovanosť populácie.

Zdroj: TVNOVINY.sk


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti