Avizované 500-eurové poukazy pre dôchodcov nebudú. Koalícia sa dohodla na inom kompromise

Igor Matovič a schéma príspevku pre dôchodcov k očkovaniu.
Zdroj: TV Markíza

Uviedol to minister financií Igor Matovič.

Predstavitelia koalície sa v utorok (7. 12.) okrem nových protipandemických opatrení taktiež dohodli na kompromise, ktorým chcú podporiť očkovanie.

Uviedol to na tlačovej konferencii minister financií Igor Matovič. Namiesto nim pôvodne avizovaným 500 eurám v poukazoch dostanú ľudia nad 60 rokov hotovosť, najviac v sume 300 eur.

Ak už má človek tri dávky, dostane spomenutú sumu. To platí aj v prípade, ak má osoba dve dávky a čoskoro dostane tretiu.

Ak má dotyčný len jednu dávku a do Vianoc dostane druhú, dostane 200 eur. Ak sa niekto doteraz nezaočkoval a do Vianoc pôjde na prvú dávku, tiež dostane 200 eur.

Príspevok 200 eur by mali získať aj tí, ktorí sa do 24. decembra minimálne zaregistrujú a absolvujú očkovanie do 15. januára budúceho roka.

Matovič spresnil, že sa nebude musieť o nič žiadať. „Malo by sa vychádzať z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Peniaze dostanú všetci tí, ktorí budú zaočkovaní.“

Prostriedky by sa nevyplácali v poukazoch a neboli by viazané na použitie v hoteloch, reštauráciách či vybraných službách, ako bolo pôvodne navrhované. Minister financií priblížil, že úmysel ja zatiaľ taký, aby príspevok dostali ľudia poštovou poukážkou, ktorú si vyberú na pošte. Zároveň podotkol, že nebola "dobrá vôľa" v celej koalícii ani opozícii, aby pomohli dotknutým prevádzkam 500 miliónmi eur, s čím počítal pôvodný návrh.

"Pevne verím, že žiaden dôchodca, ktorý na dvoch dávkach už raz bol, neodolá tejto ponuke a prilepší si takto do rozpočtu," vyhlásil Matovič.

Poďakoval sa partnerom v koalícii, že boli ochotní na tento návrh pristúpiť. "Toto je posledný pokus primäť tých najviac ohrozených ľudí k očkovaniu pozitívnou motiváciou," zdôraznil.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poukazy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.