Cestovanie v režime OTP: Železnice požadujú sprievod policajta, pri MHD panovali nejasnosti

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Koalícia rozhodla o nových pravidlách v dopravných prostriedkoch.

Koalícia rozhodla o nových protipandemických opatreniach. Spolu s otváraním obchodov či kostolov sa majú v tento piatok (10.12.) meniť aj pravidlá v mestskej hromadnej doprave a vo vlakoch. Fungovať budú v režime OTP, teda pre očkovaných, testovaných alebo cestujúcich, ktorí prekonali COVID-19.

Na zmeny sa tak musí pripraviť aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Detaily o tom, ako presne budú kontroly testov či COVID pasov vyzerať, zatiaľ nie sú známe. Železnice veria, že táto povinnosť bude na pleciach polície. „Ak by bola kontrola na našich zamestnancoch, pri dodržiavaní grafikonu by toto opatrenie nebolo časovo udržateľné,“ približuje dôvody hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Na nové opatrenie sme sa opýtali aj súkromného prepravcu RegioJet. Hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj uviedol, že si chcú počkať na oficiálne znenie opatrení. Až potom sa budú novým pravidlám prispôsobovať.

V diaľkových autobusoch sú pripravení, MHD má nejasnosti

Okrem vlakov sa spočiatku hovorilo o kontrolách OTP aj v diaľkových autobusoch. Vláda toto opatrenie schválila v stredu (8.12.) na svojom zasadnutí.

V Slovak Lines tvrdia, že pre nich by sa so zavedením kontrol nič výrazné nemenilo. Vzhľadom na pandemické opatrenia v Rakúsku už dlhšiu dobu kontrolujú u cestujúcich v auobusoch okrem cestovných dokladov aj to, či spĺňajú podmienky OTP režimu.

„Avšak nie sme oprávnení posudzovať pravdivosť týchto údajov. Stewardi alebo vodiči sú na tieto zvýšené kontroly pripravení a vzhľadom na našu dobrú organizáciu nepredpokladáme žiadne výraznejšie zdržania,“ povedal hovorca Slovak Lines Štefan Bako.

Premiér Eduard Heger v statuse na sociálnej sieti v utorok (7.12.) napísal, že režim OTP začína platiť aj v MHD. Dovtedy o tom nehovorili odborníci ani ministerstvo zdravotníctva. Vláda sa ale zhodla, že MHD napokon nebudú mať povinnosť kontrolovať testy a COVID pasy.

Súvisiaci obsah

Konflikty zažívajú aj pri rúškach

Ako pripomínajú slovenské železnice, kontroly dodržiavania aktuálnych opatrení, teda nosenie respirátorov, v súčasnosti vykonávajú sprievodcovia a námatkovo aj kontrolóri prepravy z odboru inšpekcie a kontroly ZSSK. Tí na túto povinnosť upozorňujú a v prípade, ak ho cestujúci nerešpektuje, môžu ho z prepravy vylúčiť, respektíve kontaktovať políciu.

Slovenské železnice by privítali pomoc polície pri kontrolách OTP režimu aj pre početné konflikty, ktoré sprievodcovia zažívajú pri rúškach a respirátoroch. Policajti zvládajú podľa slov hovorcu tieto situácie určite lepšie.

„Zvýšený počet privolávaní polície na vyvádzanie ‚konfliktných‘ cestujúcich by naše vlaky zdržalo. Pri kontrole políciou si takéhoto cestujúceho policajti hneď na najbližšej stanici vyvedú z vlaku sami, bez zdržania ostatných. Navyše, kontrolu prekrytia nosa a úst vedia naši kolegovia vykonávať priebežne, kým krížová kontrola dokladov OTP v mobilných aplikáciách a na papieroch by bola časovo úplne nezlučiteľná s ich ostatnými pracovnými povinnosťami a navyše, do vlaku naraz môžu nastúpiť až stovky ľudí viacerými dverami,“ približuje Kováč.

Nariadenia vo vlakoch ZSSK sú rovnaké od začiatku prepuknutia pandémie – cestujúci majú stále povinnosť mať vo vlakoch vhodne prekryté horné dýchacie cesty počas celej cesty. To isté platí pri kontakte v pokladniciach pri nákupe cestovných dokladov.

„Radi by sme zdôraznili, že cestovanie vlakmi je také bezpečné, ako sa sami správame a je dôležité, aby boli samotní cestujúci aj naďalej ohľaduplní a zodpovední,“ dodáva Kováč.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti