Namiesto sanitky musel dieťa do nemocnice odviezť taxík. Záchranky sú na hranici svojich možností

Namiesto Sanitky odviezol do nemocnice dieťa taxík
Zdroj: TV Markíza

Bežných pacientov nestíhajú zachraňovať kvôli covidovým pacientom.

Únava je veľká, záchranári pracujú na hranici svojich možností. Operátori na linke 155 denne prevolajú tisícky minút. Výjazdy ku covidovým pacientom sú zdĺhavé. Na ostatné prípady tak ostáva menej času.

Ivana pocítila druhotné následky pandémie na vlastnej rodine. Jej takmer dvojročná dcéra zjedla arašidovú chrumku. Nasledovala silná alergická reakcia. Ivana sa obávala, že dieťa dostane anafylaktický šok. Odpoveď na linke 112 ju zaskočila, prvá voľná záchranka mohla prísť najskôr o hodinu.

Záchranári absolvujú týždenne približne 2 500 výjazdov k pacientom s COVID-om. Najviac v Košickom a Prešovskom kraji. Záchranári tak čelia enormnému náporu a čakanie na sanitku sa vo všetkých regiónov predĺžilo.

Čakacia doba však nesúvisí len so samotnými výjazdmi. Len dezinfekcia sanitky po prevoze covidového pacienta totiž trvá približne hodinu. Skúsený záchranár dodáva, že pozitívny test neznamená, že máme okamžite volať sanitku.

Veľmi malé percento pacientov aj naozaj privolanú sanitku potrebuje. Prečo je to tak, sa dozviete z reportáže Martina Prôčku.


BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sanitka

Dôležité udalosti