Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik sa ide sťažovať do Štrasburgu, že ho držia vo väzbe

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Od ústavných sudcov žiadal, aby ho prepustili na slobodu a priznali mu odškodné 10-tisíc eur.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa ide sťažovať Európskemu súdu pre ľudské práva, že ho držia vo väzbe. Na Ústavnom súde neuspel, preto sa obráti na Štrasburg. Informuje o tom Denník N.

Ústavný súd v utorok (7. 12.) zverejnil uznesenie senátu, ktorý odmietol jeho ústavnú sťažnosť týkajúcu sa väzby. Kováčik tvrdil, že boli porušené jeho základné práva na osobnú slobodu a bezpečnosť, keď ho súdy v máji ponechali za mrežami. Žiadal, aby to ústavní sudcovia zmenili, konečne mu umožnili ísť na slobodu a priznali mu odškodné 10-tisíc eur.

Keďže mu nevyhoveli, rozhodol sa, že sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Kováčikov obhajca Erik Magál citovanému zdroju povedal, že sťažnosť tam doručia v nadchádzajúcom období. Oznámil to v deň, keď vyšlo najavo, že by mali bývalého špeciálneho prokurátora súdiť za ďalší úplatok vo výške 50-tisíc eur.

Koľko peňazí Kováčik od štátu pýtal ako odškodné sa v uznesení ústavných sudcov nespomína. Sumu prezradil Kováčikov obhajca.

„Primerané finančné zadosťučinenie vo výške 10-tisíc eur bolo požadované s ohľadom na naše presvedčenie, že JUDr. Kováčik je vo väzbe nezákonne, pričom žiadne dôvody väzby uňho nikdy neexistovali,“ uviedol pre portál Magál.

Kováčik je za mrežami od svojho zadržania v októbri minulého roka. V septembri ho odsúdili na 14-ročné väzenie za to, že vzal úplatok 50-tisíc eur za vybavenie prepustenia bosa mafie z väzby, za pomoc zločineckej skupine takáčovcov a vynášanie kópií vyšetrovacích spisov zo špeciálnej prokuratúry. Vinu popiera a keďže sa odvolal, prípad posúdi Najvyšší súd.

Súdiť by ho mali aj v ďalšej korupčnej kauze. Najvyšší súd v utorok rozhodol, že špeciálna prokuratúra naňho mohla podať obžalobu ešte pred rozhodnutím generálnej prokuratúry o Kováčikovej sťažnosti podľa sporného paragrafu 363, od ktorej si sľuboval, že ho zbaví stíhania v tomto prípade. Aj tu je podozrivý z prijatia úplatku 50-tisíc eur, dodáva Denník N.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dušan Kováčik

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.