Od januára už rodičia nedostanú pandemický príspevok

Vlado tvrdí, že je milionár. Známy podnikateľ ho už 10 rokov nevie dostať zo svojho domu
Zdroj: shutterstock.com/ wavebreakmedia

Pomohol rodičom, ktorí by si po ukončení vyplácania klasického rodičovského príspevku nemohli sami zabezpečiť príjem.

Štát prestane od 1. januára vyplácať tzv. pandemický rodičovský príspevok. Rozhodla o tom vláda na stredajšom (8. 12.) rokovaní s tým, že posledný raz ho rodičom vyplatia za december a reálne ho dostanú na budúci januári.

Dôvod zrušenia rezort práce odôvodnil tým, že je už otvorená ekonomika a klesanie nezamestnanosti dáva ľuďom opäť možnosť zamestnať sa. Toto opatrenie splnilo svoj účel a v čase pandémie pomohlo asi 24-tisíc rodičom.

Pandemický rodičovský príspevok pomohol v čase zhoršenej epidemiologickej situácie tým rodičom, ktorí by si po ukončení vyplácania klasického rodičovského príspevku nemohli zabezpečiť príjem vlastným pričinením.

„Aj toto opatrenie sme zavádzali v čase, keď bola zatvorená ekonomika, stúpala nezamestnanosť a boli zatvorené materské školy aj jasličky. Keďže ekonomika opäť funguje a nezamestnanosť klesá, tak všetky takéto pandemické opatrenia postupne ukončujeme,“ vysvetlil minister práce Milan Krajniak.

Výška pandemického rodičovského príspevku bola v rovnakej sume ako výška rodičovského príspevku, buď 275,90 eura mesačne (rodič pred rodičovským príspevkom nepoberal materské) alebo 378,10 eura mesačne (rodič pred rodičovským príspevkom poberal materské).

Od začiatku poskytovania pandemického rodičovského príspevku až k 31. októbra ho poberalo 24 371 osôb na 25 176 detí v celkovej výške 56 681 033,16 eura.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti