Štátom nariadená karanténa nebola v súlade s ústavou

Karanténa v Gabčíkove.
Zdroj: René Medzihradský

Podnet podala ombudsmanka.

Štátom nariadená karanténa nebola v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.

O rozhodnutí Ústavného súdu SR po stredajšom (8. 12.) neverejnom zasadnutí pléna informovali predseda Ivan Fiačan a sudca spravodajca Martin Vernarský.

Podnet v tejto veci dala na ÚS verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a sudcov požiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv počas pandémie.

Ústavný súd tak dal ombudsmanke za pravdu, že štátne zariadenia a hotely, v ktorých vláda držala repatriantov po návrate zo zahraničia, porušovali právo na osobnú slobodu. Štát zriadil karanténne zariadenia počas prvej vlny koronavírusu na izoláciu Slovákov, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Ústavný súd však tvrdí, že na to nemali právo.

Repatrianti nemôžu zažalovať štát

Vo svojom rozhodnutí zároveň sudcovia konštatovali, že takéto rozhodnutie nezakladá právny nárok repatriantov na žalovanie štátu.

„Nezakladá náhradové nároky v dôsledku nariadených opatrení majúcich základ v neústavných ustanoveniach a uplatnených voči ich adresátom v období, keď nesúlad týchto ustanovení ešte nebol vyslovený ústavným súdom,“ konštatuje sa okrem iného v rozhodnutí.

Do budúcna však štát už karanténne zariadenia používať nemôže, ale povinná domáca karanténa je podľa ústavného súdu v poriadku.

Reakcia ÚVZ a ministerstva vnútra

Úrad verejného zdravotníctva berieme na vedomie rozhodnutie súdu. Ako informoval médiá odbor komunikácie podrobnejšie sa k nemu vyjadrí až po tom, „čo sa s rozhodnutím dôsledne oboznámi."

Aj ministerstvo vnútra zobralo na vedomie rozhodnutie ÚS a kompetentní sa s ním oboznámia po tom, čo bude uverejnené v celom rozsahu, napísal v reakcii pre tvnoviny.sk tlačový odbor.

Pred týždňom ÚS rozhodol, že vydávanie protipandemických opatrení ÚVZ formou vyhlášok ako všeobecne záväzných právnych predpisov je v súlade s ústavou. Právnu úpravu napadol na ÚS generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

KOŠICE/zg, TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Mária patakyová

Dôležité udalosti