Slováci pôjdu radšej za hranice, aj keď otvoríme, varujú nespokojní hotelieri

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Chýbajú im jasné pravidlá na celú sezónu.

Na prvý sviatok vianočný sa znova môžu otvoriť hotely a penzióny. Rozhodla o tom vláda v rámci uvoľňovania protipandemických opatrení. Fungovať budú iba v režime OP, teda pre očkovaných a tých hostí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. Potrebný bude aj negatívny PCR alebo antigénový test.

Hotely v celej krajine sú zatvorené od zavedenia lockdownu 25. novembra, no vo väčšine okresov majú obmedzenú prevádzku oveľa dlhšie. Riadili sa totiž COVID automatom, podľa ktorého pribúdalo z týždňa na týždeň stále viac rizikových okresov.

Spoločné ubytovanie bude po novom dostupné pre členov jednej domácnosti, dostupný bude aj wellness pre ubytovaných hostí a povolená donáška jedla na izbu.

Detailnejšie informácie sú to, čo hotelierom momentálne chýba. Vláda síce ohlásia zmeny, no kým prevádzkovatelia nemajú vyhlášku, nevedia sa pohnúť.

Prečítajte si tiež:

Poukazuje na to aj prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák. „Ak vie vláda rozhodnúť o otvorení obchodov takpovediac zo dňa na deň, pýtame sa, prečo sa to nedá aj v prípade hotelov či gastro prevádzok?“ hovorí.

Hotelierom sa nepozdáva ani termín, v ktorom môžu spustiť prevádzku. „Vzhľadom na zvyky turistov a návštevníkov by sme očakávali otvorenie v termíne, ktorý by zahrnul aj možnosť tráviť vianočné sviatky v hoteloch či penziónoch,“ upozorňujú. Do Štedrého dňa to tento rok možné nebude.

Vianoce a Silvester v ohrození

Podľa prezidenta AHRS hotely trápia aj podmienky otvárania. Záujem o ubytovanie bude totiž bez otvorených reštaurácií či plnohodnotných wellness služieb určite menší. „Domáci hostia radšej pôjdu za hranice do okolitých krajín, kde tieto služby môžu v režime OP komfortne využívať,“ priznáva Harbuľák.

Riaditeľka hotela Dália v Košiciach Dagmar Amrichová približuje, že úroveň stavu rezervácií je obvykle iná v mestských a iná v pobytových hoteloch, keďže klienti pri voľnočasových pobytoch vrátane obdobia vianočných sviatkov obvykle skôr preferovali mimomestské pobyty.

„S obdobím pred pandémiou sa to porovnať nedá, hotel sme mali vyťažený, keďže sa v Košiciach vždy v meste organizovali vianočné trhy a silvestrovský program, v novembri a decembri sa organizovali vianočné večierky. Momentálne rezervácie na Vianoce a Silvestra zatiaľ prakticky neevidujeme,“ hovorí.

A keďže si v súčasnosti klienti rezervujú izby tesne pred termínom pobytu, Amrichová očakáva v tomto období podobne nízky dopyt ako minulý rok.

Čo bude v januári?

Priebeh aktuálnej zimnej sezóny si nik z hotelierov netrúfa odhadovať. Uvoľnenie opatrení príde v niekoľkých fázach, ich podoba platí do 9. januára.

„Dva týždne, ktoré boli zatiaľ zverejnené, nie sú riešením ani odpoveďou na otázku, ako bude prebiehať zimná turistická sezóna. Nepoznáme odpovede na otázky, čo bude po 9. januári. Aké opatrenia budú platiť? Budeme sa riadiť COVID automatom? Kedy a za akých okolnosti sa uvažuje nad spustením COVID automatu? Keďže nepadajú odpovede na tieto otázky, navodzuje to dojem, že vláda nemá plán,“ kritizuje Harbuľák.

Ako tvrdí, je nemysliteľné, aby cestovný ruch, ktorý je podľa jeho slov najviac zasiahnutým odvetvím, išiel do ďalšieho rizika ako nákup potravín či najímanie zamestnancov iba na dva týždne. „Toto nie je riešením pre hotelierov ani pre lyžiarske strediská,“ uvádza.

Harbuľák dodáva, že hotely sú pripravené kontrolovať režim OP aj negatívne testy ubytovaných. Podniky boli podľa jeho slov od začiatku pandémie pripravené a splnili do bodky, čo sa od nich vyžadovalo. „Rovnako tak budeme pripravení kontrolovať režim OP a testy, ak sa to bude žiadať. Vieme všetky tieto požiadavky zabezpečiť, ale musíme mať jasné pravidlá a plán nie na dva týždne, ale celú zimnú sezónu,“ uzatvára.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovný ruch

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.