Až 300 eur na ruku! Parlament schválil odmenu pre zaočkovaných ľudí nad 60 rokov. Tu sú podmienky

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Zákon musí ešte podpísať prezidentka Zuzana Čaputová.

Poslanci schválili vo štvrtok (9. 12.) očkovaciu odmenu pre ľudí nad 60 rokov. Novelu musí ešte podpísať prezidentka Zuzana Čaputová.

Na hlasovaní sa zúčastnilo 138 poslancov, za návrh z dielne rezortu financií hlasovalo 97 poslancov, proti bolo 13 a hlasovania sa zdržalo 28 zákonodarcov.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Nárok na očkovaciu odmenu budú mať aj seniori, ktorí sa zaočkovali pred spomínanými dátumami v našej tabuľke.

Ak sa senior zaočkoval druhou dávkou do 29. júna , na finančnú pomoc bude mať nárok, iba ak sa do 31. decembra zaočkuje treťou dávkou alebo sa do tohto termínu zaregistruje a následne absolvuje očkovanie do 15. januára budúceho roka. V tomto prípade bude senior zaočkovaný všetkými tromi dávkami očkovacej látky a získa finančnú pomoc vo výške 300 eur .

Ak sa senior zaočkoval prvou dávkou do 24. novembra , na finančnú pomoc bude mať nárok, iba ak sa do 31. decembra 2021 zaočkuje druhou dávkou alebo sa do tohto termínu zaregistruje a následne absolvuje očkovanie do 15. januára budúceho roku. V tomto prípade bude senior zaočkovaný dvomi dávkami očkovacej látky a získa finančnú pomoc vo výške 200 eur.

Mohlo by vás zaujímať: Očkovaní Janssenom môžu dostať Modernu alebo Pfizer po dvoch mesiacoch

Príspevok seniorom zašlú poštovou poukážkou a hotovosť si budú môcť vyzdvihnúť na každej pobočke Slovenskej pošty. Finančný príspevok bude ľuďom, ktorí splnia podmienky, pridelený automaticky a nemusia oň žiadať.

„Pripomíname, že podmienka dosiahnutia veku 60 rokov je do 31. decembra 2021. Ak niekto dosiahne vek 60 rokov až koncom tohto roka, nárok na finančnú pomoc bude mať aj keď očkovanie absolvuje pred dosiahnutím tohto veku,“ vysvetlil rezort financií k prijatému zákonu.

Na očkovanie sa môžete prihlásiť na tejto stránke a vybrať si, o ktorú dávku mate záujem v sekcii Očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Reakcie po hlasovaní

Premiér Eduard Heger privítal schválenie novely a je rád, že zvíťazila ochrana verejného zdravia. Ocenil, že k schváleniu prispeli aj hlasy opozičných poslancov.

„Vieme, že vakcína je najväčšia ochrana, a preto potrebujeme, aby občania SR zvolili túto cestu, lebo sme na chvoste, a preto nás to aj dobieha," vyhlásil predseda vlády s tým, že ide o poslednú možnosť, ako sa dostať z pandémie.

Finančný príspevok je podľa neho tiež poslednou výzvou pre občanov, aby sa rozhodli urobiť pre Slovensko dobrú vec. „Dobieha nás to z hľadiska lockdownu, ktorý škodí ekonomike a škodí aj mentálnemu zdraviu občanov, takže sa potrebujeme z toho dostať čo najskôr," uviedol premiér.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský verí, že záujem o očkovanie bude stúpať a čoskoro sa to prejaví aj v číslach.

„Prijali sme zodpovedné rozhodnutie a verím, že pani prezidentka zmeny veľmi rýchlo podpíše a nevyužije 15-dňovú lehotu,“ vyhlásil minister financií Igor Matovič.

Podľa Petra Pellegriniho v schválenom návrhu vidia splnenie podmienky určitej motivácie pre tých, ktorí sa dali očkovať, respektíve sa zaočkovať dajú.

„Hlasovali sme aj pre to, že Hlas-SD chce žiadať vládu, aby v prvých jarných mesiacoch vyplatila aspoň 200 eur bez ohľadu na to, či sú seniori zaočkovaní alebo nie. Malo by sa tak pomôcť seniorom zmierniť sociálno-ekonomickú krízu," povedal Pellegrini.

Ďalej vyhlásil, že chcú tlačiť na vládu a predstaviteľov vládnej koalície, aby sa zachovali podobne, ako oni pri štvrtkovom hlasovaní.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poukazy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.