V zime tankujeme „iný“ benzín a naftu. Bežný zákazník to na pumpe ani nespozná, tvrdí odborník

Tankovanie
Zdroj: TASR

Táto zmena nemá na predajnú cena žiadny vplyv.

Na čerpacích staniciach už mesiac tankujeme tzv. zimnú naftu a zimný benzín. Na rozdiel od ich letných verzií sú obohatené, aby auto počas mrazov lepšie naštartovalo. Aj napriek tomu, že sú tieto pohonné hmoty „iné“, neovplyvňuje to ich konečnú cenu.

„Motorová nafta v zimnom období obsahuje špeciálne aditíva, ktoré napomáhajú eliminovať negatívne správanie parafínov, ktoré sú prirodzenou súčasťou paliva. Navyše, aj samotné zloženie motorovej nafty je v zimnom období mierne odlišné oproti letnému obdobiu z dôvodu zabezpečenia lepšej odolnosti paliva voči nízkym teplotám,“ povedal na úvod Miroslav Mrzula, manažér Rozvoja a vývoja produktov v spoločnosti Slovnaft.

Okrem zimnej motorovej nafty existuje však aj zimný benzín. Hlavný rozdiel medzi letným a zimným palivom je ten, že zimné obsahuje viac prchavých zložiek.

„Prchavé zložky v zime zabezpečujú lepšiu odpariteľnosť paliva, ktorá v kombinácii s destilačným profilom zabezpečuje štartovateľnosť, plynulý chod motora a priaznivú spotrebu,“ doplnil Mrzula.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Na konečnú cenu to nemá vplyv

Otázkou je, či zákazník dokáže rozlíšiť rozdiel medzi takýmito palivami.

„Ako bežný zákazník, ktorý tankuje palivo na čerpacej stanici, nie je možné pri pohľade na prietokomer povedať, či tečie letný, prechodový alebo zimný benzín, prípadne motorová nafta,“ ozrejmil Mrzula.

Pre benzínky však platia normy, v ktorých je definované, odkedy musí predajca zabezpečiť pre zákazníka kvalitu prislúchajúcu danému obdobiu.

„Na Slovensku je v období od 15. apríla do 30. septembra v predaji letná nafta. Od začiatku októbra do 15. novembra a od začiatku marca do 14. apríla je to prechodná nafta s bodom tuhnutia -10 stupňov. Od 16. novembra do konca februára musí byť všade v predaju zimná nafta triedy F. Tá má stanovený minimálny bod tuhnutia -20 °C,“ vysvetlil motoristický novinár Maroš Čabák z portálu Topspeed.sk. To isté platí aj pre benzín.

Aj napriek tomu, že sa pohonné hmoty v závislosti od ročného obdobia menia, na predajnú cenu to nemá vplyv. Cenám pohonných hmôt sme sa viac venovali TU.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti