Kupujete darčeky cez internet? Ustriehnite si termín na ich objednanie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Aleksandra Suzi/shutterstock.com

Pre ich doručenie blízkym, aby si ich otvorili pod stromčekom totiž existujú prepravné i personálne limity.

Už druhé Vianoce zažijeme počas pandémie nového koronavírusu. Niektorí už stihli nakúpiť vianočné darčeky pred vyhlásením lockdownu, ostatní si to možno nechali na poslednú chvíľu. Stále platí núdzový stav a obchody v piatok (10. 12.) otvorili pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19 a tých, ktorí ho prekonali.

Ak si aj tento rok poviete, bez ohľadu na režim v obchodoch, že nechcete stráviť vianočné nákupy v preplnených centrách, ideálne je objednať darčeky cez internet a kuriéri vám ich donesú až pred dvere.

Vianočná sezóna v mesiacoch november a december môže podľa výkonného riaditeľa Slovenskej asociácie pre elektronický obchod Jozefa Dvorského predstavovať pre niektoré internetové obchody v závislosti od sortimentu predávaného tovaru až 33 percent ročného obratu.

„Najväčší nápor očakávame od 13. decembra, kedy až 41 percent Slovákov nakupuje vianočné darčeky v internetových obchodoch. Najsilnejším nákupným dňom z celého roka býva zvyčajne druhý alebo tretí decembrový pondelok,“ vysvetlil Dvorský pre tvnoviny.sk.

Pripravenosť internetových obchodov na vianočnú sezónu je z roka na rok lepšia, ale aj pre doručenie internetových objednávok existujú prepravné i personálne limity. Máme pre vás prehľad niektorých doručovacích spoločností, dokedy by ste si mali objednať tovar, aby si vaši blízki otvorili darčeky od vás pod stromčekom.

Zdroj: TASR

Ak ste sa rozhodli využiť služby štátnej Slovenskej pošty, tak posledný termín na poslanie balíka je v pondelok (20. 12.).

„Zákazník môže podať balík ako expres zásielku, ktorá príde adresátovi skôr ako balík poslaný štandardným spôsobom. Ľuďom odporúčame, aby uviedli mobilné číslo adresáta zásielky, aby mohol byť vopred informovaný o doručení zásielky. Zásielku môže sledovať aj v mobilnej aplikácii,“ vysvetlila pre tvnoviny.sk hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková s tým, že pre odoslanie listov 1. triedou platí podanie v utorok (21. 12.).

Pri využívaní služieb spoločnosťami DPD a Packeta musíte balík v ich depe odovzdať do 20. decembra, aby vám ho stihli doručiť domov do Vianoc.

„Pre doručenie zásielok na výdajné miesta a do Z-BOX-ov platí termín 21. decembra. Pre zákazníkov, ktorí podávajú zásielky na našich výdajných miestach, to znamená, že musia podať zásielku o pracovný deň skôr,“ napísal nám výkonný riaditeľ Packeta Slovakia Alexander Jančo.

Konateľ Slovak Parcel Service Ján Ťurek ľuďom radí, aby vianočné nákupy neodkladali. Odôvodňuje to tým, že v tomto predvianočnom období narastá dopyt najmä po kuriérskych službách a treba tiež zohľadniť lockdown.

„Tieto okolnosti ešte zvyšujú celkový objem zásielok. Finálnym termínom pre našich kuriérov je štvrtok (17. 12.) a vieme garantovať ich dodanie do Vianoc,“ povedal pre tvnoviny.sk.

Pravidlá pre objednávanie tovaru

Dvorský nám potvrdil, že ako darčeky sa vo veľkom stále nakupujú najmä elektronika (hracie konzoly, smartfóny, elektronické hračky, robotické vysávače, kozmetické prístroje), ale aj knihy, hračky, športové potreby, tovar z kategórie hobbies, vybavenie do kuchyne, šperky, parfumy, oblečenie a malá biela technika.

„Obľúbenými sú aj darčekové poukážky na voľný nákup podľa výberu v konkrétnych internetových obchodoch. Túto možnosť využívajú najmä ľudia, ktorí nemajú predstavu, čo darovať blízkym,“ konštatoval.

Zdroj: insta_photos/shutterstock.com

Pri objednávaní tovaru cez internetu by si mali ľudia všímať niekoľko faktorov, pretože podľa Ťureka to môže ovplyvniť čas doručenia zásielky.

„Ide o dostupnosť produktu na sklade, prítomnosť tovaru na Slovensku alebo v zahraničí, lehota dodania dopravcovi zo strany e-shopu, ako aj korektne vyplnené údaje objednávky – najmä adresa a telefónne číslo. Sú to totiž kľúčové údaje pre kuriéra,“ poradil.

Opatrenia pri preberaní zásielky

Ak ste sa rozhodli objednať si tovar cez internet, mali by ste myslieť aj na protipandemické opatrenia. Pri preberaní zásielky sa chráňte respirátorom. Vydezinfikujte si ruky pred a po jej vyzdvihnutí, vhodné je aj použiť jednorazové rukavice.

Snažte sa minimalizovať kontakt s kuriérom na nevyhnutné prevzatie zásielky „A za zásielku plaťte kartou. Najideálnejšie je však objednaný tovar zaplatiť vopred ešte na stránke e-shopu,“ dodal Ťurek.

Pozrite si aj video z Telerána, kde sme sa venovali doručovaniu pred Vianocami.


BRATISLAVA/zg, Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zásielky

Dôležité udalosti