Navštívili sme nákupné centrá, tretina obchodníkov kašľala na kontroly

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Platí v nich režim očkovaní a prekonaní.

Po dvojtýždňovom lockdowne otvorili v piatok (10. 12.) všetky obchody. Navštíviť ich však mohli iba plne zaočkovaní ľudia alebo tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

Podľa platnej vyhlášky kontrolu covidpasu by mali vykonávať samotní obchodníci. Tak sme sa boli pozrieť, ako to vyzerá v praxi. Navštívili sme dve nákupné centrá v hlavnom meste a nahliadli do asi dvoch desiatok obchodov.

Približne v dvoch tretinách poctivo kontrolovali covidpasy a potvrdenia o prekonaní ochorenia. Tretina obchodníkov však na kontroly úplne kašľala. Pri vchodoch nikto nestál a do vnútra púšťali všetkých ľudí.

Obchody, ktoré kontrolovali

Pri vstupe si od nás covidpas vypýtali v takmer všetkých obchodoch s odevmi, športovou obuvou, parfumériách, obchodmi s bižutériou, šperkami i rozličným tovarom.

Predajne pristupovali ku kontrole OP režimu rôznymi spôsobmi. Vo väčšine obchodov covidpas kontrovali predavači, v niektorých si na to objednali SBS službu.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Niekde kontrolovali QR kód cez čítačku, inde stačilo predložiť vytlačený doklad o absolvovaní kompletného zaočkovania. Predavačov zaujímalo iba 2/2, resp. platnosť druhého očkovania.

Obchody, ktoré kašľali na kontroly

Katastrofálne však dopadla naša kontrola v obchodoch s hračkami, vianočnými ozdobami, papiernictve i v jednej známej predajni obuvi. Pri vstupe nás nikto nekontroloval, dovnútra teda mohol vojsť aj nezaočkovaný nakupujúci.

Prečítajte si aj: Konzílium odborníkov ostro kritizuje otvorenie všetkých obchodov

V obchode so spodnou bielizňou sme sa dokonca opýtali, prečo nekontrolujú covidpasy. Predavačka sa na nás prekvapene pozrela. Podľa nej nás mali kontrolovať pri vstupe do nákupného centra. Tak sme jej vysvetlili, že kým do samotného nákupného centra môžu chodiť aj nezaočkovaní, keďže sú v ňom aj potraviny, do niektorých obchodov, vrátane toho v ktorom pracuje, môžu vstupovať iba zaočkovaní alebo prekonaní.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Boli sme sa pozrieť aj v dvoch veľkých kamenných predajniach s elektronikou. V jednom nám COVID pas skontrolovali, v druhom nie.

Potešilo nás, že väčšie obchody si upravili vchody do predajní, takže sa vchádza aj vychádza iba jedným, čo sa aj ľahšie kontroluje.

Tému do Televíznych novín spracovala Monika Grznárová.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.