SHMÚ: Výstrahy pred snehovými závejmi i vetrom naďalej pretrvávajú

Dara Rolins na titulke pánskeho magazínu
Zdroj: TASR

SHMÚ vydal výstrahu 2. stupňa.

Výstrahy pred tvorbou snehových jazykov a závejov, ako aj pred silným vetrom, na väčšine Slovenska naďalej pretrvávajú. V Košickom a Prešovskom kraji platia predbežne až do pondelka (13. 12.) doobeda. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

V Košickom kraji naďalej platí výstraha druhého stupňa pred silným vetrom. Dosahovať môže priemernú rýchlosť okolo 60 kilometrov za hodinu a v nárazoch rýchlosť 85 až 90 kilometrov za hodinu. "Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," upozornili meteorológovia.

Pre ostatné kraje s výnimkou Žilinského je vydaná výstraha prvého stupňa pred silným vetrom. Podľa SHMÚ môže miestami dosiahnuť priemernú rýchlosť okolo 45 kilometrov za hodinu a v nárazoch rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

SHMÚ varuje aj pred vetrom na horách, a to v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Podľa meteorológov dosiahne vietor v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

So snehovými jazykmi treba počas nedeľného večera počítať vo všetkých krajoch, v pondelok sa môžu tvoriť najmä v Košickom a Prešovskom kraji. "Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," priblížilo SHMÚ.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.