Za synovu marihuanu môžu skončiť na ulici. Súd nariadil prísny trest aj prepadnutie majetku

Pre synove obchodovanie s drogami môžu prísť o majetok
Pre synove obchodovanie s drogami môžu prísť o majetok Zdroj: TV Markíza

Automatický trest prepadnutia majetku napadol Smer.

Vyrábal masti z marihuany, teraz mu chce súd zobrať rodičovský dom. Príbeh muža, vinou ktorého sa z jeho rodičov možno stanú bezdomovci, sa nekončí na súde v Trnave. Pomôcť by mu paradoxne mohlo podanie na Ústavný súd, ktorým strana Smer chcela pomôcť svojim nominantom.

Trest prepadnutia celého majetku je postrachom každého, koho odsúdia za korupciu, terorizmus, ale aj drogy. Jeho povinné ukladanie pri týchto trestných činoch napadol Smer na Ústavnom súde ešte vo februári. Takýto trest si vypočul za korupčnú trestnú činnosť aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Tento týždeň postihol trest prepadnutia celého majetku aj človeka z iného súdka - Josefa Šípoša zo Železníc. Toho odsúdil Okresný súd v Trnave za prechovávanie 18 kilogramov marihuany na 20-ročný trest odňatia slobody. Okrem toho mu sudca Jozef Caban udelil aj trest prepadnutia celého majetku.


Podľa zákona sa v takýchto prípadoch udeľuje trest prepadnutia celého majetku automaticky. Práve to napáda na Ústavnom súde aj Smer.

Existujú aj rozhodnutia súdov, napríklad Krajského v Trenčíne, ktorý takýto doslovný výklad Trestného zákona odmietol už pred rokmi.

Otázne je, či nie je na mieste novela zákona, ktorý by súd odbremenila od povinnosti ustanovenie interpretovať.

Rozsudok trnavského súdu nad Josefom Šípošom nie je právoplatný. O jeho odvolaní bude rozhodovať Krajský súd. Ak by aj ten potvrdil trest prepadnutia majetku, je tu stále podnet Smeru na Ústavnom súde. Ak im dá Ústavný súd za pravdu, mal by nárok na obnovu konania či už mastičkár z Trnavy alebo Dušan Kováčik.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Trest

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.