Starosta Dolného Chotára František Dora je vinný z objednávok vrážd

František Dora st.
Zdroj: TASR

Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Starosta Dolného Chotára František Dora je vinný z objednávok viacerých vrážd, činnosti v prospech zločineckej skupiny sátorovcov i ekonomickej trestnej činnosti.

Rozhodol o tom senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku s tým, že si musí odsedieť 25 rokov.

Zdroj: TASR

V prípade priznaní Františka Dora ml. a Ladislava Alföldiho absentovala podľa Záleskej úprimná ľútosť. "Ani u jedného súd nezohľadnil poľahčujúcu okolnosť spočívajúcu v priznaní," vyhlásila s tým, že išlo o vypočítavosť, keďže k ich priznaniam prišlo až po roku a pol trvania konania.

"Som spokojný s rozhodnutím súdu. Vo vzťahu k výške trestov ešte zvážime, či budeme dávať odvolanie alebo nie. Budeme vyhodnocovať aj snahu spolupracovať v iných trestných veciach," povedal po rozhodnutí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Bohdan Čeľovský.

František Dora st. podáva odvolanie proti všetkým výrokom o vine, treste a náhrade škody. Prokurátor a ďalší obžalovaní si ponechali zákonnú lehotu na odvolanie.

Súd zároveň zrušil Františkovi Dorovi a Ladislavovi Alföldi kolúznu väzbu, pričom ich ponechal v útekovej väzbe. František Dora st. podal proti rozhodnutiu sťažnosť, do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR preto zostane aj v kolúznej väzbe.

Zdroj: TASR

Dora, jeho syn František Dora mladší, Ladislav Alföldi a Roland Szamaránszký čelili obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Vraždy si mal objednávať František Dora starší, aby umlčal tzv. biele kone.

Niektoré svoje obete údajne zastavili pod zámienkou policajnej kontroly, v policajnom prestrojení ich presunuli do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti mali dať na ruky putá, niekoľko hodín ju strážiť a potom presunúť na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju údajne zaškrtili.

Za skutok mali vykonávatelia dostať vtedajšie tri milióny korún. Skupina sátorovcov mala mať na svedomí podľa neoficiálnych informácií približne 100 ľudských životov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval Františkovi Dorovi a Ladislavovi Alföldimu doživotný trest odňatia slobody. Pre Rolanda Szamaránszkého úhrnný 24-ročný a pre Františka Doru mladšieho 22-ročný trest.

Starosta Dolného Chotára František Dora rovnako ako Roland Szamaránszký svoju vinu odmietli. Zvyšní dvaja sa v závere procesu k trestnej činnosti priznali, František Dora ml.  však odmietol, že by bol objednávateľom skutkov.

V procese vypovedali desiatky svedkov, znalcov a poškodených. Vypovedali aj viacerí na dlhé roky odsúdení členovia skupiny sátorovcov a aj dvaja utajení svedkovia. Pojednávanie pred senátom Pamely Záleskej sa začalo koncom júla 2020.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sátorovci

Dôležité udalosti