Vianoce bez hádok: Odborníci radia, ako zvládnuť sviatky so svokrou, po rozvode či v ponorke

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/DGLimages

Je dobré mať očakávania pod kontrolou a udržiavať ich v pozitívnej rovine.

Vianoce sú sviatky pokoja, mieru, radosti a lásky. Teda tak sa to aspoň väčšinou uvádza. Každý z nás by vedel pridať aj iný ekvivalent ako čas prejedania, stresu, dusenia (kosťou z kapra), plaču (od radosti alebo žiaľu) a tiež tradícií a vďaky. Napriek tomu, že ide o kresťanské sviatky, ako rodinnú udalosť ich slávi aj väčšina nekresťanov.

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo zvykov, symbolov, jedál, výzdob, piesní a aj už spomínaných tradícií. Avšak aj zaužívané veci sa z nejakého dôvodu môžu zmeniť. S viacerými členmi Slovenskej asociácie koučov sme sa pozreli na rôzne vzťahové situácie, v ktorých sa ľudia cez vianočné sviatky môžu vyskytnúť a spôsoby, ako ich zvládnuť.

Skôr než prejdeme k jednotlivým situáciám, je užitočné uvedomiť si niekoľko vecí. Každý máme svoj vlastný život, mentalitu, vzťahy, pocity. Ten istý typ situácie preto prežívame každý individuálne, aj preto nie je vhodné dávať všeobecné rady. Práve na to apeluje aj asociácia. Nechápte tento článok ako koučovanie, ale ako srdečné inšpirácie od jej členov.

Koučing je alternatívou k poradenstvu či mentoringu, ktorá nenavrhuje riešenia, ale prostredníctvom tých správnych otázok podporuje človeka v tom, aby si ako expert na svoj vlastný život sám našiel pre seba najlepšie riešenia. Záleží však aj na tom, do akej miery je človek ochotný prevziať za svoj život zodpovednosť. Naše vnútorné očakávania nie sú oddelené od reality a majú značný vplyv na situácie, ktoré zažijeme. Napríklad ak očakávame skvelé Vianoce, zvyšujeme tým pravdepodobnosť, že Vianoce budú naozaj super a naopak. Je dobré mať očakávania pod kontrolou a udržiavať ich v pozitívnej rovine.

Rodina lepšie zvláda výzvy života, ak funguje ako tím, teda skupina ľudí, ktorí spolupracujú na dosahovaní spoločných cieľov a zároveň sa pri tom rozvíjajú ako jednotlivci.

Prečítajte si aj: Pečením ohúrila internet. Vyskúšajte linecké pečivo, medovníky či kokosové košíky zdravšie

Sviatky v kruhu celej rodiny

Klasické Vianoce bude mať asi najviac rodín. Rodičia s deťmi budú pozerať vianočné rozprávky, púšťať si koledy, variť kapustnicu, piecť dobroty a obaľovať kapra. Niektorí budú dodržiavať pôst, iní ho budú porušovať a sem-tam sa naleje nejaký ten alkohol. Celkovo však sviatočnú harmóniu sprevádzajú aj hádky a nervozita. Časový stres a nutkanie k dokonalosti vedie k nedorozumeniam, nedobrovoľnému pomáhaniu a výčitkám. Večer to často vrcholí reptaním a žiaľom nad darčekmi, ktoré nesplnili niekoho očakávania. Pripomína vám to niečo? Akoby ste sa vy aj vaši blízki stávali obeťami situácií, ktoré nemáte pod kontrolou a jednoducho sa stanú.

Ak túžite prežiť iné, harmonické sviatky, skúste sa na to pozrieť tento rok inak. Čo keby ste si povedali: „Budem tvorcom svojich pohodových Vianoc“? A skúste si aj predstaviť, ako to bude vyzerať. Čo presne budete v ten deň robiť? Aké pocity chcete mať? Čo je pre vás v tej chvíli dôležité? Už len tým, že si situáciu dokážete živo predstaviť, stáva sa pre vás realistickejšou.

Super! Prvý krok máte za sebou. Stali ste sa tvorcom. Vianoce však prežívate spolu so svojimi blízkymi. Aj oni majú svoje očakávania, predstavy. Nepredpokladajte, že ich poznáte alebo že sú rovnaké ako tie vaše. Pozvite všetkých byť spolutvorcami super Vianoc, nech si aj oni predstavia svoje pohodové Vianoce a povedia vám o nich. Ukážte im, že vám záleží na tom, čo je pre nich dôležité. Dohodnite sa, ako to všetko „zapracujete“ do plánu Vianoc. Napríklad niekto chce po večeri a rozbalení darčekov ísť von na prechádzku a niekto chce pozerať rozprávky v televízii. Môžete sa dohodnúť, že začnete s večerou dosť skoro na to, aby ste pred rozprávkami stihli aj poprechádzať a potom si ich môžete pozrieť spolu.

Súčasťou plánu je aj rozdelenie úloh pri príprave. Každý spolutvorca by mal aj priložiť ruku k dielu. Veď to robí pre seba a pre ľudí, ktorých má rád. Pozor na pascu perfekcionistov „všetko musím urobiť ja, aby to bolo dokonalé“, ktorá sa môže končiť stresom z preťaženia a pohoda je v háji skôr, než sa Vianoce vôbec začnú. Majte stále na pamäti, čo je podstatné (spoločná pohoda, harmónia, radosť, príjemná atmosféra...) a netlačte za každú cenu na detaily, bez ktorých sa dá zaobísť. A stále v sebe majte lásku, veď Vianoce sú o nej. Zostaňte láskavými a rozdávajte ju, aj keby všetko nebolo stopercentné.

Zdroj: shutterstoc.com/H_Ko

Prvé Vianoce od seba - rozvod

Index rozvodovosti sa podľa štatistického úradu pohybuje na úrovni 30 percent. Každoročne tak veľa ľudí čelí nejasnej otázke, ako prežiť vianočné sviatky po rozvode. Ide o zásadnú zmenu a to, kto bol iniciátor rozvodu, v nej nezohráva žiadnu úlohu. Nielenže sa vám k partnerovi viažu mnohé spomienky, ale pravdepodobne čelíte aj problémom s deťmi. Kto s nimi bude a ako sa zariadiť, aby trpeli čo najmenej? V niektorých rodinách sa exmanželia prekonajú a napriek nezhodám a rozvodu trávia Štedrý večer spolu. Iní si nevedia prísť ani na meno a vo vzduchu sú výčitky a nevraživosť. Ako to zvládnuť a zachovať sa správne?

Závisí to od mnohých faktorov ako vek detí, citlivosť, čerstvosť rozvodu, atmosféra, schopnosť povzniesť sa nad nezhodami a vytvárať milú atmosféru bez napätia alebo od toho, či partneri majú už nových partnerov a dohody všetkých zúčastnených.

Dôležité je, aby v tom všetci a hlavne deti mali jasno: Napr. „Ocko príde na Vianočný večer, lebo nechceme, aby bol sám a budeme všetci spolu a šťastní. Ocko však pôjde večer k sebe domov spať, neznamená to, že ostáva u nás“. Alebo: „Tento rok ste na Štedrý večer podľa dohody u ocka, teším sa z toho. Nasledujúci deň budeme mať spoločný vianočný čas my. Budúci rok to na Vianoce bude opačne. Obaja vás ľúbime.“ Deti potrebujú cítiť od oboch rodičov istotu, stabilitu a lásku, napriek tomu, že sa oni rozviedli. Dospelí by sa mali správať dospelo a s rešpektom, keď nie stále, tak aspoň na Vianoce.

Prečítajte si aj: Obľúbená vianočná ruža: Starajte sa o ňu správne, aby vydržala čo najdlhšie

Prvé vianočné sviatky bez detí

Čas je neúprosný a s jednotlivými dňami, mesiacmi a rokmi pribúdajú roky nielen vám, ale aj vašim deťom. Ani sa nenazdáte a z vašich ratolestí sú dospelí, ktorí majú už vlastné rodiny, a tak vás čakajú prvé vianočné sviatky bez nich, iba s manželom. Aj keď sa vám bude zdať, že odrazu stratili čaro a nemáte chuť a náladu tešiť sa z nich, opak je pravdou. Vášho manžela ste si zobrali z lásky a sľúbili ste si predsa to povestné spolunažívanie až do smrti. Keď ste zvládli prvé roky vášho manželstva bez detí, zvládnete aj tieto. Len si spomeňte, ako ste ich prežívali vtedy a nebojte sa uvoľniť, smiať sa a radovať sa s ním aj po rokoch.

A ak si toto čítajú čerství rodičia, nezabúdajte si pestovať svoj vzťah s partnerom aj po narodení detí. Podľa koučov je nutné uvedomiť si, že deti sú s vami len určitý čas, ale s partnerkou či partnerom budete spolu v ideálnom prípade po celý zvyšok života. Vážte si vašu lásku a starajte sa o ňu ako o ružu v kvetináči. Nespoliehajte sa na to, že prežije, aj keď ju odložíte do tmavého kúta pivnice, lebo potrebujete riešiť dôležitejšie veci. Starajte sa o ňu celý život, potom ľahšie zvládnete osamostatnenie vašich detí.

Vianoce so svokrou

O svokrách sa čo-to popísalo, povedalo a všeobecne kolujú hlavne negatívne prívlastky k ich osobe. Nezáleží pritom, či ide o manželkinu alebo manželovu mamu, pre toho druhého je to zakaždým náročné. Neustále máte pocit, že vás sledujú a čakajú na príležitosť, kedy vás budú môcť skritizovať a vytknúť vám vaše správanie. Nechcete, aby vám pokazila Vianoce a pritom občas zabúdate, že pokazené ich vlastne nechce mať ani ona. Je to jednoduché - objavili ste sa v situácii, ktorú nechce nikto z vás, no predsa ju musíte zvládnuť. Ona má svoje zvyky, tradície, recepty a spôsob, akým sviatky trávi a vy tiež. Bez kompromisov a rozhovoru to preto nepôjde.

Kouči to vidia takto - ak svokra/svokor u vás musí byť, vymedzte si svoje očakávania. Ak sa stresujete už mesiac vopred a návšteve hneď z príchodu dávate najavo, že nie je vítaná, hladkému priebehu večera to nepomôže. Pripustite možnosť, že napriek všetkému večer môže prejsť v pohode a pokúste sa pre to urobiť, čo je vo vašich silách. Riešte potenciálne konflikty s nadhľadom i humorom. Môžete to brať ako tréning sebaovládania. Aj deťom tým dávate dobrý príklad a ukazujete im, že rodina má byť na sviatky spolu.

Zdroj: Shutterstock.com/BearFotos

K pohode prispeje aj to, keď si vopred vyjasnite, ako sa sviatky trávia vo vašej domácnosti. To má so svojimi rodičmi odkomunikovať váš partner/partnerka. Napríklad, ak sa u vás jedáva kapustnica, tak sa kvôli svokrovcom nebude jesť rybacia polievka. Hosť akceptuje zvyky hostiteľa. Ak však napr. svokra rada pečie špeciálny vianočný koláč, treba jej nechať priestor, kde aj ona môže niečím prispieť, obohatiť sviatky či vyniknúť a vy aspoň máte o starosť menej s pečením. Človek je hneď spokojnejší, ak má pocit vlastnej užitočnosti. Môžete svokrovcov zapojiť do hier s deťmi či nechať ich porozprávať rodinné zážitky z minulosti.

Samozrejme, existujú aj prípady dobrých vzťahov so svokrovcami.

S dieťaťom

Dieťa zmení rodičom vnímanie nielen sviatkov, ale celého života o 180 stupňov. Všetko vám bude pripadať o niečo významnejšie, dôležitejšie a aj preto sa možno budete chcieť prekonať a mať vaše prvé spoločné Vianoce dokonalé, tak to však nefunguje. Bábätká majú vlastný režim, preto zabudnite na vaše zvyky a už popredu zvážte, kedy bude čo možné. Keď má raz dieťa svoj režim, nenarušte mu ho a prechádzku, spánok či kŕmenie robte v zabehnutých časoch. Aj samotný slávnostný večer vnímajte detskými očami. Pozerajte rozprávky, blikajúce svetielka, zabávajte sa a hrajte sa s novými hračkami. Nesústreďte sa na tú vizuálnu dokonalosť, ale emočnú.

Podľa odborníkov potrebujú ostať malé deti v rituáloch a zvyklostiach a večer tomu treba prispôsobiť. Pre väčšie dieťa je dobré, aby vnímalo výnimočnosť tohto okamihu okrem celkovej atmosféry i tým, že v tento deň môže ísť v pohode o niečo neskôr spať. Podstatné je, aby dieťa okolo seba videlo a do života si odnieslo, že sviatky sú o pokoji a láske. Položte si sami otázku: Ako by ste chceli, aby si vaše dieťa pamätalo spoločné Vianoce? Možno si uvedomíte, že to najdôležitejšie pre vaše dieťa je cítiť doma harmóniu a bezpečie.

Prečítajte si aj: Koľko darčekov dať deťom pod stromček? Psychologička to vidí jasne

S partnerom

Prvé vianočné sviatky s partnerom môžu byť podobné ako so svokrou, a to z jedného dôvodu, každý ste iný, naučený na iné jedlá, zvyky, tradície aj spôsob trávenia Štedrého dňa. Aj tu je dôležité vyjasniť si a zladiť očakávania a dohodnúť sa na podstatných veciach. O kvalite vzťahu z dlhodobého hľadiska veľmi rozhoduje vzájomná komunikácia a schopnosť otvorene hovoriť o svojich pocitoch. Porozprávajte sa o vašich plánoch ešte pred sviatkami a nájdite spoločné kompromisy. Nemusí byť všetko dokonalé, hlavne nech je to o vás.

V ponorke

Väčšina ľudí má rado vianočné sviatky práve pre čas, ktorý konečne strávia s rodinou, navštevujú sa a vytvárajú si nové spomienky. Po takmer dvoch rokoch s koronavírusom je však situácia iná. Mnoho ľudí pracuje z domu, veľa detí je prevažnú časť roka v karanténe na dištančnom vzdelávaní, a tak vám už nejde o to stretnutie a navštevovanie rodín, pretože je to odrazu štandard. Spoločného času už trávite spolu dostatok, možno u vás dokonca vládne ponorka. A preto musíte nejak zvládnuť oddeliť bežné dni od sviatočných a zbaviť sa už pretrvávajúcich nervov, aby ste si aj naozaj užili tieto sviatky v radosti, pokoji a mieri. Čo na to kouči?

Akokoľvek dobrý vzťah s niekým máme, je rozdiel žiť s ním „štandardným spôsobom“ a v režime 24/7. Niekto viac a niekto menej, ale každý potrebuje určitú dávku súkromia a v rámci možností mu ju treba dopriať. Sú to v podstate dvere, ktorými sa dá na chvíľku z ponorky vyjsť. V rámci sviatkov je dobré prelomiť každodenný stereotyp a naplánovať si niečo netradičné, čo ako rodina nerobievate. Zahrajte si nejakú bláznivú hru, choďte na výlet, nájdite sneh a postavte snehuliaka, vyrobte kŕmidlá a odneste ich aj so semiačkami do lesa, naučte sa spolu vianočné koledy a choďte koledovať k rodine alebo susedom. Možno sa spolu nasmejete ako už dávno nie.

BRATISLAVA/Vladimíra Drábiková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti