Starostlivosť o psie labky v zime: Ochráňte ich pred popáleninami, prasklinami a vysušením

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Elisabeth Abramova

Popáliť labky môže napríklad posypová soľ.

Pre mnoho ľudí je pes plnohodnotným členom rodiny, pokladajú ho za svoje dieťa, milujú ho a hrajú sa s ním. Často sa práve tieto rodiny o psíky viac starajú, chodia s nimi na kontroly k veterinárovi, zastrihávanie srsti a vytvárajú im ideálne podmienky pre život.

Niektorí ich dokonca v zime obliekajú a obúvajú. Mnoho ľudí to odcudzuje a pokladá za určitý výstrelok. Len nedávno sme vám priniesli článok s veterinárom, ktorý vysvetlil, pre ktoré psy je oblečenie v zime dôležité, priam nevyhnutné pre prežitie. A podobne je to aj s ochranou ich labiek. Ako ich chrániť, nám v rozhovore prezradila doktorka veterinárnej medicíny Johana Jenčová.

Mohlo by vás zaujímať: Zvolili ste si tento rok živý vianočný stromček? Starajte sa oň správne, nech rýchlo neopadne

Čo hrozí labkám vonku v zime

Psie labky sú veľmi citlivé a pokiaľ im nevenujete pravidelnú a dôkladnú starostlivosť, hrozí im nepríjemná bolesť a trápenie. Ak máte psa s dlhšou srsťou či vlasmi, v prvom rade je nutné ostrihať mu ich na labkách a medzi vankúšikmi. Nebudú sa mu leptať a nevytvoria sa mu z nich tvrdé guličky, ktoré ich budú tlačiť.

V zime škodí labkám aj námraza, ostrý ľad, sneh a v neposlednom rade posypová soľ. „Na oslom ľade či snehu sa môžu psíkovi pri prechádzke labky mechanicky poškrabať. Vznikne tak otvorená rana, ktorá ho bolí, štípe a v zime sa aj ťažšie hojí,“ vysvetľuje veterinárka.

To však nie je všetko. Omnoho vážnejšie zdravotné problémy spôsobuje posypová soľ. „Je veľmi agresívna a už po pár metroch dokáže psie labky vysušiť, začnú ich štípať, praskať a trápi ich bolesť. Na vankúšikoch môžu vzniknúť aj popáleniny,“ vysvetľuje odborníčka. Práve preto je nutné vyhnúť sa takto ošetreným plochám. Lenže nie vždy je to možné, hlavne v mestách nie je veľa možností na zmenu trasy. Aj preto je nutná prevencia.

Zdroj: Shutterstock.com/ArtdayAnna

Prevencia pred bolesťami labiek

Tak ako chránite a ošetrujete svoje ruky a nohy, snažte sa chrániť aj tie psie. Určite sa snažte posoleným a zamrznutým plochám vyhnúť. Vyvenčite psíka radšej v parku či na poli. Pred odchodom z domu labky nakrémujte. Existujú rôzne prípravky a balzamy, ktorých súčasťou je maslo, vosk, vazelína, olej či iný prvok, ktorý na labkách vytvorí ochrannú vrstvu a umožní psíkovi bezpečne prejsť krátku zamrznutú či posolenú plochu.

Taktiež po návrate z prechádzky musíte labky zakaždým umyť a ošetriť balzamom či hojivým krémom. Zima ich zvykne totiž vysušiť a potrebujú starostlivosť a hydratáciu. V prípade, že si všimnete, že má labky extra suché, má na nich rany, ktoré si vylizuje a snaží sa na labky nedostupovať, navštívte veterinára, aby ste sa vyhli zinfikovaniu.

Ak viete, že vás psík je na zimu náchylnejší, alebo vám podmienky neumožňujú vyhnúť sa chemicky upraveným chodníkom, zvoliť môžete aj psie topánky či papučky. Psom chvíľu trvá, kým sa v nich naučia chodiť, ale ak zvolíte dobrý strih a mäkký materiál, obľúbi si ich.

Pri podcenenej prevencii môže vzniknúť aj ekzém. Papučkami ho ochránite aj pred omrzlinami. V zime celkovo voľte skôr kratšie a častejšie prechádzky, ako jednorazové dlhé.

Viac sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti