Poznáte príbehy vianočných hitov? Niektoré ani nemali byť vianočné

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Roman Samborskyi

Pozná ich hudobný publicista Rado Mešša.

Nostalgia, spomienky, ryba na tanieri aj darčeky snov. Veľa spomienok, ktoré sa pripomenú každý rok, keď počujeme svoj obľúbený vianočný hit. Väčšina z nich má svoj zaujímavý príbeh ako vznikli. Pozná ich hudobný publicista Rado Mešša, ktorý nám v Teleráne prezradil viac.

White Christmas

White Christmas je od roku 1941 jedna z najlegendárnejších presní na svete. Celosvetovo sa v jej originálnej verzii od Binga Crosbyho predalo vyše 50 miliónov kusov. Prespievaná a upravená bola približne 500 krát a v týchto verziách sa taktiež predalo približne 50 miliónov kusov. Aj vďaka tomu je najpredávanejšou vianočnou skladbou na svete a Guinnesová kniha rekordov ju registruje ako komerčne najúspešnejšiu nahrávku všetkých čias.

Autorom jej textu je Irving Berlin, ktorý ju napísal v roku 1940 počas horúceho kalifornského leta. „Údajne prišiel do svojej kancelárie a povedal sekretárke, že cez víkend napísal nielen najlepšiu pieseň v jeho živote, ale aj, akú kto kedy napísal,“ uviedol odborník. Berlin sa pritom nemýlil a naozaj doposiaľ ide o jeho najúspešnejší text. Autor v texte spomína na zasnežené Vianoce svojho detstva.

Prečítajte si aj: Vianoce bez hádok: Odborníci radia, ako zvládnuť sviatky so svokrou, po rozvode či v ponorke

Veľmi známe sú aj u nás jej prespievané verzie. O najúspešnejšie sa postarala Helena Vondráčková a Karel Gott, ktorý ju nazval „Sním o Vánocích“.

Karel Gott

S Karlom sa nám však nespája len cover verzia vyššie uvedeného hitu, ale aj hit „Vánoční“. Ide o pieseň, ktorú naspieval so skupinou Kryštof a jeho premiéra sa datuje k 5. novembru 2020, teda rok po smrti Karla Gotta.

„Autorom textu je Richad Krajčo, frontman skupiny Kryštof, ktorý oslovil Karla s víziou, že chce s ním o tri roky nahrať vianočnú pieseň. Gott mu však povedal, že ak s ním chce spolupracovať, musí to byť rýchlo, pretože o pár mesiacov už nebude žiť,“ opisuje zrod piesne Mešša. Zároveň Gott požiadal Krajčú, aby napísal Karlovi poslednú pieseň pre neho a jeho dcéru. Známa je pod názvom „Srdce nehasnou“.

Pre zdravotné problémy Karla Gottu bola pieseň nahraná už v roku 2019. Umelci sa dohodli, že ju zverejnia až o rok neskôr.

Ako vznikla pieseň „Každý deň budú vraj Vianoce“, od skupiny Lojzo a Mekyho Žbirku, sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti