Onedlho začne platiť zákaz parkovať na chodníku. Niekde s tým môže byť problém

Ilustračný záber.
Zdroj: TV Markíza

Zmena nastane od marca budúceho roka.

Chodníky budú opäť slúžiť najmä chodcom. Od budúceho marca na nich motoristi už nebudú môcť parkovať. Vo väčších mestách s tým môže byť problém.

Napríklad ns prešovskom sídlisku Sekčov autá bežne parkujú aj na chodníkoch. Niektoré priamo pred vchodom a chodci ich musia obchádzať.

Tam, kde ešte nie je zavedené rezidentské parkovanie, takéto státie mestská polícia na divoko toleruje. Podmienkou je, aby vodič nechal voľný priestor jeden a pol metra.

Chodníky zničené, obrubníky popraskané

Ako približuje náčelník mestských policajtov Ján Andrejko, policajti tieto miesta premeriavali alebo dávali zábrany, aby tam vodiči nevedeli zaparkovať. Mnohé chodníky, ktoré nie sú na jazdu áut stavané, sú zničené a obrubníky popraskané.

„Zaujímavosťou je, že takáto zákonná úprava bola typická len pre Slovensko. V okolitých krajinách a v celej Európe sme niečo také nevedeli nájsť,“ hovorí odborník na dopravu Tomáš Burger.

Novela cestného zákona už takéto státie autám zakazuje. Platiť začne od marca budúceho roka. Zmena nastala v tom, že takto na chodníku môže parkovať len cyklista alebo motocyklista.

Chodci sa potešia, no motoristi na preplnených sídliskách môžu mať problém zaparkovať najmä vo večerných hodinách. Na chodníku budú môcť auto nechať len v prípade, ak tam bude miesto na státie riadne označené.

„Tam, kde je to vhodné, budú môcť samosprávy osadiť značky a vodičom umožniť parkovať,“ uvádza Burger. Otázne je, či mestá a obce stihnú dovtedy takéto miesta naprojektovať a označiť.

„Situáciu priebežne vyhodnotíme priamo v teréne a budeme sa postupne zaoberať lokalitami, kde by takéto značenie malo svoje opodstatnenie,“ informuje hovorca Prešova Vladimír Tomek.

V mestách vďaka novele zákona môžeme čakať aj zníženia takzvaného značkového smogu. Zákazy zastavenia budú totiž pre zmeny už na niektorých miestach zbytočné.

Viac sa o téme dozviete v reportáži Martina Jedináka.


PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Parkovanie

Dôležité udalosti