Postavili si domy, no bývať v nich nemôžu. Na elektrinu čakajú dlhé mesiace

Novostavby vo Veľkých Kozmálovciach.
Zdroj: TV Markíza

Mladé rodiny nebudú vo svojich domoch ani na sviatky.

Je to ako boj s veternými mlynmi. Dočkať sa podpisu zo Slovenského pozemkového fondu (SPF) trvá mimoriadne dlho a starostovia majú zviazané ruky aj celé roky. Podobne je to aj vo Veľkých Kozmálovciach, kde starosta nechápe, čo na tomto úrade toľko robia.

Mladé rodiny si v obci postavili domy a k tomu je potrebná takzvaná prekládka vysokého napätia.

Elektrické káble však v určitom úseku musia viesť pozemkom, ktorý spravuje SPF. A práve tu nastal problém.

Slovenský pozemkový fond sa nevyjadruje. Obec čaká na podpis zmluvy o zriadení vecného bremena už viac ako rok. Ľudia sa do svojich domov zatiaľ nemôžu nasťahovať.  

„Západoslovenská distribúcia nám nedovolí začať s realizáciou prekládky vysokého napätia, ktorá je nevyhnutná na vybudovanie trafostanice. A bez toho tieto domy nemôžu byť napojené na odber elektrickej energie,“ hovorí starosta obce Tomáš Báťa.

Mladé rodiny teda nebudú vo svojich domoch ani na sviatky.

„Aj deti sa stále pýtajú, kedy už pôjdeme bývať do nového domčeka. Stromček sa chystáme postaviť, no budeme ho chodiť len obzerať,“ tvrdí Patrícia Molnárová. Jej manžel dodáva, že sa tam môžu ísť maximálne navečerať bez elektriky a pri sviečkach.

„Bol som na SPF, vycestoval som osobne do Bratislavy, tam ma, samozrejme, na vrátnici otočili dvaja esbéeskari,“ tvrdí starosta.

Na Slovenskom pozemkovom fonde sme sa pýtali aj my. Poslali nám odpoveď, že pre pandémiu nie sú všetci zamestnanci v práci a za oneskorené vybavovanie agendy sa ospravedlňujú. Starosta aj majitelia sú skeptickí a myslia si, že koronavírus je len výhovorkou.

„V súčasnosti sa spis nachádza na Odbore tvorby cien a verifikácie u zodpovednej pracovníčky. Po stanovení a odsúhlasení ceny bude zmluva podpísaná,“ vyjadril sa Pavel Machava, hovorca SPF.

„Ja si v obci nemôžem dovoliť niekomu odpisovať dva či tri roky. A mať niekde založený spis. Ja toto proste už nepochopím. Odpoveď, že spis je v administratívnom konaní, je mi na nič,“ hovorí Báťa.

Už viac ako tri roky čakajú aj na vyjadrenie SPF, ktoré je potrebné k výstavbe nového bytového domu.

Viac sa dozviete z reportáže Karola Mindáka.


VEĽKÉ KOZMÁLOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti