Bary sú zatvorené, pripravte si preto doma pivný alebo slávnostný punč, varené víno či koňak

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Valentyn Volkov

Zabaviť sa a vychutnať si sviatočnú atmosféru môžete aj doma.

Tieto sviatočné dni sú okrem pohody a pokoja tiež obdobím plným stretnutí s kamarátmi, rodinou aj známymi. Pre pandémiu koronavírusu by sme sa stretnutiam však mali vyhýbať. Nie sú otvorené ani reštaurácie a bary, teda predstava silvestrovskej oslavy je v nedohľadne. Avšak či už v úzkom kruhu rodiny alebo s množstvom kamarátov, zabaviť sa a vychutnať si sviatočnú atmosféru môžete aj tak.

Stačí, ak sa pekne oblečiete, pripravíte si chutné jedlo a výborné drinky. Pokojne aj tie, ktoré si zvyknete objednávať vonku. Prinášame vám jednoduché recepty na chutné punče, koňak, varené víno či hriate.

Sviatočný punč

Potrebné ingrediencie: 1 l silného čierneho čaju, 1/2 l vína, 1/4 l rumu, 6 celých škoríc, klinčeky, cukor, citrónová šťava, hrozienka, nakrájané ovocie (pomaranč, jablko...)

Postup: Hrozienka namočíme do rumu a odložíme bokom. Čaj, víno a škoricu privedieme k varu. Pozor, nevaríme, pretože sa alkohol odparí. Počas ohrievania pridáme nakrájané ovocie. Dochutíme citrónovou šťavou a podľa chuti pridáme cukor. Do šálky alebo pohára dáme hrozienka s rumom a zalejeme horúcim punčom.

Prečítajte si aj: Pozeráte cez sviatky samé romantické filmy? Pozor, môže to pokaziť váš šťastný vzťah

Sviatočný koňak

Ingrediencie: 400 ml rumu, 1 vanilkový cukor, ½ vanilkového lusku, 200 g práškového cukru, 7 žĺtkov, 1 Salko, 1 l plnotučného mlieka, 1 smotana na šľahanie

Postup: Žĺtky vyšľahajte do peny, prilejte Salko, mlieko, šľahačku a zamiešajte. Zmes prelejte do hrnca. Pridajte vanilkový lusk a za stáleho miešania prehrejte na miernom ohni, pokiaľ tekutina nezhustne. Zmes sa nesmie variť. Následne premiestnite hrniec do drezu so studenou vodou a za stáleho miešania nechajte ochladiť. Do studenej tekutiny vmiešajte rum a dajte ju do chladničky. Koňak sa podáva studený.

Hriatô

Budete potrebovať: 100 ml domáceho páleného (slivovica, jablkovica, hruškovica), 100 ml vody, 1 PL medu, 1 ČL tuku (kačací tuk, husací tuk, masť)

Postup: Všetky ingrediencie dajte do hrnčeka a zohrejte do horúca tak, aby sa med rozpustil a nápoj vás ohrial. Horúce hriate nalejte do štamperlíkov z hrubšieho skla a vypite ešte za horúca. Ak nemáte radi jemné tukové oká na povrchu, nemusíte ho do hriateho pridať.

Prečítajte si aj: Sneží, fúka a je vonku zima? Ideálny čas na vašu zdravotnú prechádzku

Pivný punč

Potrebné ingrediencie: 3 fľaše svetlého piva, 2 hrnčeky mlieka, 3/4 hrnčeka cukru, 6 bielkov, mletú škoricu, 3 PL medu

Postup: Pivo aj mlieko ohrejeme každé zvlášť v inej nádobe. Do mlieka pridáme škoricu a med. Bielka našľaháme s cukrom. Do vyšľahaného snehu pomaly všľahávame mlieko a nakoniec zmiešame zmes s hriatym pivom. Hotový punč nalejeme do pohára a ozdobíme pomarančovou kôrou.

Varené víno

Ingrediencie: fľaša vína (biele alebo červené), kryštálový cukor (môžete skombinovať s vanilkovým cukrom), na dochutenie môžete použiť aj klinčeky, celú škoricu či badián

Postup: Príprava vareného vína je naozaj jednoduchá. Vylejete víno do hrnca, podľa chute pridáte cukor a zohrejete ho do horúca. Nikdy ho nevarte. Ak ste zvolili dobré víno, nič viac nie je potrebné.

Niektorí však preferujú aromatické korenie ako badián, škoricu či klinčeky. V prípade, že nimi chcete osviežiť chuť vína, pokojne ich do vína pred zohriatím pridajte.

BRATISLAVA/vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti