Pápežovu omšu v Šaštíne narušil dron, ktorý museli znefunkčniť. Doteraz to bola tajná informácia

Na snímke pápež František prichádza do Šaštína
Zdroj: TASR - Michal Svítok

V exkluzívnom článku o tom informoval izraelský denník The Jerusalem Post.

Technológia izraelskej protidronovej spoločnosti pomohla znefunkčniť bezpilotné lietadlo, ktoré narušilo v septembri omšu pápeža Františka v slovenskom meste Šaštín-Stráže, informoval v pondelok večer v exkluzívnom článku denník The Jerusalem Post.

Informáciu nám potvrdilo aj Ministerstvo vnútra SR. „Prípad však nebol vyhodnotený ako bezpečnostná hrozba. Z takticko-bezpečnostného hľadiska nie je možné uvádzať detaily,“ uvádza v stanovisku rezort vnútra.

K "veľmi citlivému incidentu", ktorý riešila spoločnosť D-Fend, došlo 15. septembra, ale dosiaľ platilo informačné embargo, poznamenal denník. Počas incidentu bolo na podujatí prítomných približne 60.000 veriacich, 90 biskupov a 500 kňazov.

Spoločnosť D-Fend uviedla, že spolupracovala so slovenským ministerstvom vnútra na ochrane pápeža, jeho sprievodu a prítomných pred hrozbou nežiaducich dronov počas viacerých podujatí na Slovensku od 12. do 15. septembra, ktoré vyvrcholili omšou pod holým nebom v Šaštíne.

Spoločnosť spresnila, že zariadenie EnforceAir, ktoré vyvinula, bolo nasadené so svojou prízemnou taktickou súpravou, aby poskytovalo 360-stupňové pokrytie. V oblasti sa vyskytlo niekoľko bezpečnostných výziev súvisiacich s dronmi vrátane mnohých antén a komunikačných systémov so súvisiacim vysokofrekvenčným rušením. Spoločnosť ďalej uviedla, že v blízkosti podujatia bolo identifikovaných niekoľko dronov, ale miestna polícia ich okamžite identifikovala ako autorizované a "priateľské".

Technológia EnforceAir rozpoznáva a povoľuje autorizovaným dronom operovať vo vzdušnom priestore a zameriava svoje obranné schopnosti na znefunkčnenie nežiaducich dronov, poznamenal The Jerusalem Post s tým, že EnforceAir počas omše detegoval dovtedy nevídaný dron typu "urob si sám".

Spočiatku, keď sa polícia rozhodla zmierniť potenciálnu hrozbu, zvažovala riešenie na báze rušičky. Rýchlo však zmenila svoj prístup a uvedomila si, že takéto rušičky by mohli potenciálne narušiť komunikačné systémy fungujúce v oblasti. Bola znepokojená aj prípadným zastavením mediálnych prenosov z pápežovho prejavu počas omše, ako aj narušením bezpečnostných staníc, čo by mohlo vytvoriť samostatné bezpečnostné riziko.

„EnforceAir odrazil nežiaduci dron a poslal ho späť do pôvodnej vzletovej pozície, ďaleko od veľkého davu,“ uviedla spoločnosť D-Fend. „Ochrana takéhoto významného podujatia je nanajvýš dôležitá, preto sme chceli využiť protidronovú technológiu, ktorá sa najlepšie hodí na preľudnené podujatia a citlivé situácie,“ povedal zástupca úradu zodpovedného za ochranu pápeža počas jeho pobytu na Slovensku. Dodal, že "inovatívne riešenie EnforceAir prevzalo kontrolu nad nežiaducim dronom, ktorý ohrozoval potenciálnu bezpečnosť pápeža, davu a VIP návštevníkov rýchlo a jednoducho".

JERUZALEM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.