Letný a zimný čas sa bude striedať aj najbližších päť rokov

Ilustračná snímka.
Zdroj: Africa Studio/shutterstock.com

Rozhodla o tom vláda.

Zavedenie striedania letného a zimného času sa na najbližších päť rokov odkladá. Rozhodla o tom vláda, ktorá schválila jeho striedanie až do októbra 2026.

Systém ostáva rovnaký, ako tomu bolo doteraz. Letný čas sa vždy začne poslednú marcovú a zimný čas poslednú októbrovú nedeľu.

Najbližšie si tak hodiny ručičiek posunieme o hodinu dopredu v nedeľu 27. marca, zimný čas začne platiť od nedele 30. októbra.

Na návrh Európskej komisie schválili poslanci Európskeho parlamentu 26. marca 2019 smernicu, podľa ktorej by sa mala sezónna zmena času uskutočniť naposledy v roku 2021.

Smernica nechala členským štátom EÚ možnosť, aby si upravili otázku časového pásma do tohto roku, aby sa rozhodli pre celoročný stredoeurópsky alebo stredoeurópsky letný čas. Odporučila koordinovať voľbu času tak, aby nebol narušený vnútorný trh. Napokon sa však rozhodnutie odsunulo do budúcnosti.

Hlavným argumentom v prospech striedania času je efektívnejšie využívanie denného svetla - v lete vo večerných hodinách a cez zimu zasa ráno. Napríklad na Slovensku zapadá slnko po 19.00 h od konca marca až do polovice septembra SELČ, teda takmer pol roka. V Bratislave je to presne 173 dní. Bez letného času by počet dní so slnečným svitom po 19.00 h klesol na 113. Pri celoročnom letnom čase by zasa slnko od poslednej dekády novembra až do polovice februára vychádzalo po ôsmej hodine, v januári až okolo 8.30 h.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zimný čas

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.