Koalícia schválila reformu nemocníc, nepotrebovala na to ani hlasy Sme rodina

Premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po schválení reformy nemocníc.
Zdroj: TASR

Návrh predložil minister zdravotníctva.

Reforma nemocníc tak, ako ju pripravil rezort zdravotníctva, bude. Rozhodli o tom v utorok (14. 12.) poslanci hlasovaním.

Prezentovalo sa 146 poslancov, reformu podporilo 76 zákonodarcov, proti bolo 68 a hlasovania sa zdržali dvaja poslanci. Návrh podporili všetci členovia koaličných klubov OĽANO, SaS, nezaradení poslanci z bývalého klubu Za ľudí a Ján Krošlák.

Zdroj: TASR

Asi pol hodinu pred hlasovaním klub Sme rodina oznámil, že jeho členovia budú hlasovať proti pripravenej reforme nemocníc. Líder hnutia sľúbil regiónom, že ak nebudú ich podmienky splnené, reformu nepodporí. Druhá najsilnejšia koaličná strana má 17 poslancov, ktorí reformu nepodporili ani v prvom čítaní. Pri rozhodnutí sa vtedy prezentovalo 145 poslancov, z nich 76 bolo za a 68 proti.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

V prechodných ustanoveniach pribudlo, že vláda nesmie neprimerane zmeniť počet lôžok stanovených v nariadení vlády. Od 1. januára 2022 do 31. decembra 2030 má byť stanovené, že minimálny počet lôžok sa nesmie zmeniť o viac ako 1 000 za rok.

"Zmena počtu lôžok musí zohľadňovať dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti a dostupnosť ústavnej starostlivosti v spádovom území nemocnice," píše sa v schválených materiáloch. Nemalo by tak dôjsť k reprofilizácii akútnych lôžok predtým, než reálne dôjde k zvýšeniu kapacity v ambulantnej sfére.

Postavenie lekárov a sestier

Ministerstvo zdravotníctva viackrát zdôraznilo, že sa žiadna nemocnica rušiť nebude. Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe analýz a dát na iný typ starostlivosti, ktorá mnohým pacientom chýba, a preto sa ťažko vracajú do svojho normálneho života.

Zdroj: Reflex

Lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci budú podľa rezortu pracovať vďaka reforme s novými prístrojmi vo väčších tímoch, kde budú lepšie vedieť zvládať zdravotné komplikácie pacienta.

Optimalizácia siete nemocníc je súčasťou rozsiahlejšieho balíka reforiem, ktoré budú nasledovať. Sú na ňu naviazané historicky najväčšie investičné prostriedky vo výške jednej miliardy eur.

Minimálna sieť obvodných lekárov sa určí po novom

Na Slovensku sa zavedie nový spôsob definovania minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých, ako aj pre deti a dorast. Priniesť to má zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý obsahuje aj reformu nemocníc.

Cieľom je tiež zlepšiť situáciu s nedostatkom lekárov pre obyvateľov v miestnej dostupnosti na úrovni okresov. Zmeny v praxi by mali občania pocítiť od roku 2023.

Ambulantná sieť sa má definovať na základe určených parametrov, výsledky sa majú monitorovať a vyhodnocovať pravidelne. Parametrami majú byť počet obyvateľov, ktorí nemajú zabezpečenú miestnu dostupnosť, ďalej kapacitná priepustnosť a demografická štruktúra lekárov. Vzniknúť tak má klasifikácia okresov na zabezpečené, rizikové, rizikovo nedostatkové a kriticky nedostatkové.


Rezort zdravotníctva má tieto informácie poskytnúť lekárom, ktorí by mali záujem o zriadenie novej praxe. Napomôcť to má k rozhodnutiu, kde si zriadia ambulanciu. Prospech z toho majú mať aj vyššie územné celky. Rezort očakáva, že by sa z nich mohli stať koordinátori siete poskytovateľov ambulantnej starostlivosti.

Zavedie sa tiež možnosť finančnej podpory na zriaďovanie nových ambulancií v nedostatkových okresoch formou jednorazového príspevku v sume približne 60-tisíc eur, ktoré majú smerovať z plánu obnovy a odolnosti.

O ten by sa mohli uchádzať aj úplne noví lekári, ale aj existujúci poskytovatelia, u ktorých sa zamestná nový lekár, ktorý ešte nemá záujem zriadiť si vlastnú prax. Rezort verí, že tento krok podporí mladých lekárov po ukončení štúdia, aby sa vrátili do svojho rodiska alebo do iných nedostatkových či rizikových regiónov.

V ďalších fázach zavádzania reformy sa má riešiť podpora všeobecných ambulancií pre existujúcich poskytovateľov a definovanie novej koncepcie všeobecného lekárstva. Priniesť má rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov aj sestier či napríklad zníženie administratívnej záťaže.

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.