Záchranári protestovali pred parlamentom za vyššie platy. Šéf komory skončil na policajnej stanici

Záchranári počas protestu pred parlamentom.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Hovoria, že ich vláda už od začiatku pandémie úplne ignoruje.

Záchranári protestovali pred parlamentom za vyššie platy. Od budúceho roka sa im totiž mali zvyšovať iba symbolicky.

Najnovšie to však vyzerá, že im možno neporastú ani o euro. Šéf záchranárskej komory navyše skončil na policajnej stanici.

Nízke platy, stará technika a stále horšie pracovné podmienky. Asi 200 záchranárov, ktorí prišli pred parlament, hovorí, že ich vláda už od začiatku pandémie úplne ignoruje. Podporili ich aj ďalší po celom Slovensku.

Polícia bola už od začiatku akcie výrazne aktívna. Legitimovala každého prichádzajúceho zdravotníka. Niekde sa hovorilo o pokutách, u iných iba o dohovore.

Na zem museli nakoniec zhodiť aj transparenty. Najviac sa situácia vyhrotila na záver. Muži zákona predviedli na políciu dvoch záchranárov. Bol medzi nimi aj šéf ich komory.

Zákrok polície však nebol jedinou ranou pre záchranárov. Tí si pôvodne mysleli, že sa im zvýšia platy od budúceho roka o 34 eur. Šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková však tvrdí, že rásť zrejme nebudú vôbec.

V parlamente sa preto hľadá na poslednú chvíľu spôsob, ako nielen záchranárom, ale aj väčšine zdravotníkov platy navýšiť. Pozitívny výsledok však nie je ani zďaleka istý.

Viac v reportáži Lukáša Zuzelku.

Organizácie im vyjadrili podporu

Lekárske odborové združenie (LOZ), Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR či Slovenská lekárska komora (SLK) vyjadrili podporu zdravotníckym záchranárom, ktorí v utorok poobede protestovali pred budovou Národnej rady (NR) SR. Zásah polície považujú za unáhlený a odsudzujú ho. Tá zadržala dve osoby.

Predseda LOZ Peter Visolajský informoval o tom, že polícia predviedla na obvodné oddelenie prezidenta Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ) Františka Majerského. „LOZ si uvedomuje, že je dôležité dodržiavať zákony, ale tento postup polície považujeme za nesprávny. Protest sa niesol v slušnom duchu, nedošlo k žiadnemu ohrozeniu verejného poriadku a nebol tam ani náznak výtržnosti,“ povedal Visolajský.

Komora je presvedčená o tom, že išlo o „unáhlený a zbytočný zásah voči zdravotníkom“. Očakáva, že Majerského prepustia ešte v utorok.

Prezident ASL SR Marián Šóth vyjadril „zdesenie nad tým, akým spôsobom sa štátne orgány stavajú k oprávneným požiadavkám zdravotníkov pre rozpočet“.

Zásah polície ilustruje podľa asociácie postoj štátnej moci k ľuďom, na ktorých bedrách stojí a padá akútna starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19.

Poukázal na to, že sa záchranári neúspešne pokúšali komunikovať s predstaviteľmi štátnej moci. „Zhromaždenie bolo poslednou alternatívou, aby upozornili na katastrofálny stav financií v zdravotníctve. Vyjadrujeme absolútnu podporu záchranárom a apelujeme na zvýšenie rozpočtu,“ doplnil.

SLK v stanovisku uviedla, že plne rešpektuje dodržiavanie zákonov SR. Za potrebné však považuje vyjadriť plnú podporu požiadavkám, s ktorými prišli záchranári a zdravotné sestry pred parlament.

„Stabilizácia zdravotníckeho personálu a zvýšenie platov pre zdravotníkov sú absolútnou prioritou, ktorou by sa mali kompetentní vo vláde a parlamente – tak ako sľúbili – zaoberať. Bolo by veľmi nešťastné, keby forma, čas a spôsob zvoleného protestu zatienili samotnú podstatu oprávnených požiadaviek zdravotníkov, ktoré dnes pred parlamentom odzneli,“ dodala komora.

Kollár chce zaplatiť pokutu

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) v utorok vyhlásil, že zaplatí pokutu, ktorú by mali dostať záchranári, ktorí protestovali pred budovou parlamentu.

„Veľmi ma mrzí, že záchranári sem museli prísť protestovať a dať nejakým spôsobom o sebe vedieť,“ vyhlásil Kollár s tým, že o to viac ho mrzí, že ich predviedli na políciu. Pokutu by mali podľa jeho slov dostať dvaja alebo traja záchranári. Chce ju za nich zaplatiť ako súkromná osoba.

Kollár uznal, že Slovensku chýba asi 200 záchranárov. Títo ľudia podľa neho dostávajú polovičný nástupný plat ako napríklad v Českej republike. Podľa Kollára treba mať s ich protestom empatiu. Zároveň ocenil prácu záchranárov.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.