Stíhanie zadržaných záchranárov je podľa krajského prokurátora nezákonné

Záchranárov prepustili z policajnej cely.
Zdroj: Facebook/Slovenská komora záchranárov

Jedným z dvojice zadržaných bol šéf záchranárskej komory.

Dvoch zdravotníckych záchranárov, ktorých počas utorkového (14. 12.) protestu zadržali, napokon prepustili z policajnej cely ešte v ten deň večer. Jedným z predvedených na obvodné oddelenie bol prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský.

Zdroj: TASR

Zdôraznil, že Policajný zbor stojí za všetkými zdravotníkmi, avšak takýto spôsob dožadovania podmienok bol podľa jeho slov nelegálny. Poukázal pritom na platnosť núdzového stavu, zákaz vychádzania, ako aj zákaz zhromažďovania.

Podotkol, že sám sprostredkovane žiadal kolegov na mieste, aby zdravotníkom dohovorili, nech situáciu riešia legitímne. "Mali by to riešiť úplne inak, nie takto, pretože komplikujú situáciu nielen sebe, ale aj nám," uviedol. Potvrdil, že vo veci boli začaté dve trestné stíhania.

Hamran dodal, že polícia vždy postupuje podľa zákona a platných predpisov a volí taktiku podľa dostupných síl, prostriedkov a tiež podľa situácie.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Podobný názor prezentoval aj rezortný šéf Roman Mikulec. Rozumie, že roky neriešená situácia záchranárov a zdravotných sestier vyústila do frustrácie zdravotníkov, ktorí sa rozhodli pokojným a slušným spôsobom poukázať na to, že žiadajú o pozornosť a dialóg.

"Od konca novembra však vzhľadom na neustále sa zhoršujúcu pandemickú situáciu platí núdzový stav a s účinnosťou od 10. decembra 2021 platí v rámci vyhláseného núdzového stavu zákaz zhromažďovať sa v počte nad 6 osôb, okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti," zopakoval opatrenie.

Vo vyhlásení pre médiá ubezpečil, že policajti by voči nikomu zo zdravotníkov nezasiahli, ak by takýmto pokojným a slušným spôsobom prišli vyjadriť svoj názor čase, keď by takýto zákaz neplatil. "Naozaj oceňujem, že záchranári túto, pre obe strany nepríjemnú situáciu, zvládli bez zbytočných drám a nesmierne si vážim, že sa okamžite otvorene postavili proti tomu, aby sa z tejto témy urobila téma politická," dodal.

Šéf parlamentu chce za nich zaplatiť pokuty

Predseda národnej rady  Boris Kollár (Sme rodina) v utorok vyhlásil, že zaplatí pokutu, ktorú by mali dostať záchranári, ktorí protestovali pred budovou parlamentu.

„Veľmi ma mrzí, že záchranári sem museli prísť protestovať a dať nejakým spôsobom o sebe vedieť,“ vyhlásil Kollár s tým, že o to viac ho mrzí, že ich predviedli na políciu. Pokutu by mali podľa jeho slov dostať dvaja alebo traja záchranári. Chce ju za nich zaplatiť ako súkromná osoba.

Kollár uznal, že Slovensku chýba asi 200 záchranárov. Títo ľudia podľa neho dostávajú polovičný nástupný plat ako napríklad v Českej republike. Podľa Kollára treba mať s ich protestom empatiu. Zároveň ocenil prácu záchranárov.

Pozrite si reportáž z Lukáša Zuzelku:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti