Ústavný súd pozastavil možnosť vyhodiť zamestnanca nad 65 rokov s nárokom na dôchodok

Diviak a jeho mláďatá prechádzajú cez nudistickú pláž pri berlínskom jazere Teufelssee. (7. augusta 2020)
Zdroj: TASR/AP

Zmenu v Zákonníku práce napadol opozičný Smer-SD.

Ústavný súd v stredu (15. 12.) pozastavil účinnosť jedného ustanovenia v Zákonníku práce.

To od budúceho roka umožňovalo, že zamestnávateľ mohol dať zamestnancovi výpoveď, ak dovŕši 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok.

Ustanovenie na ÚS napadla opozičná strana Smer-SD, ktorú zastupuje Robert Kaliňák.

„Ministerstvo práce rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR o pozastavení účinnosti predmetného ustanovenia a počkáme si na konečné rozhodnutie," napísala v reakcii pre tvnoviny.sk hovorkyňa rezortu Eva Rovenská.

ÚS rokoval na neverejnom zasadnutí pléna. O tom, či dané ustanovenie, ktoré malo byť účinné od 1. januára 2022, je alebo nie je v súlade s ústavou, zatiaľ nerozhodol.

Opoziční poslanci napadli novelizáciu Zákonníka práce v júni tohto roku. "Len čo zamestnanec dosiahne vek 65 rokov, môže byť prepustený zo zamestnania bez udania dôvodov. Takáto právna úprava je podľa nás diskriminačná, opierame sa o rôzne rozhodnutia Ústavného súdu, ktoré hovoria, že vysoký vek nemôže byť dôvodom na diskrimináciu," vyhlásil vtedy predseda Smeru-SD Robert Fico.

Podanie na ÚS zároveň namieta aj proti zániku zákonnej možnosti rozšíriť reprezentatívne kolektívne zmluvy vyššieho stupňa na príslušné odvetvie. Opozícia za protiústavné označuje aj ustanovenia zákona o tripartite týkajúce sa obmedzenia účasti na sociálnom dialógu.

ÚS v septembri prijal návrh v celom rozsahu na ďalšie konanie. Nevyhovel pritom návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení zákona o tripartite.

Pozmeňovací návrh predložil Marián Viskupič (SaS) začiatkom roka, podporili ho aj niektorí koaliční poslanci. Od júna 2017 je dosiahnutie veku 65 rokov jedným z dôvodov skončenia štátnozamestnaneckého pomeru.

KOŠICE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ústavný súd SR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.