Pozreli sme sa, ako bude reforma nemocníc vyzerať v praxi

Stratifikácia nemocníc prešla parlamentom. Pozreli sme sa, ako sa preukáže reforma v praxi
Zdroj: TV Markíza

Podľa vlády prinesie kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, iní sa boja rušenia nemocníc.

Čo prinesie pacientom reforma nemocníc? Roky pripravovaná revolúcia, ktorá sa nepodarila viacerým ministrom zdravotníctva, čaká už len na podpis prezidentky. Po ňom sa spustí proces, ktorý prekreslí mapu nemocníc a prinesie podľa vlády kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Kritici z radov opozície, ale aj lekárskych odborov hovoria, že sa reforma robí opačne. Najprv by si želali pomoc pre ambulancie.

Minister zdravotníctva sľubuje občanom kvalitnejšiu a dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť. Prebral štafetu a reformu nemocníc doklepol po exministrovi Marekovi Krajčím. Po novom sa nemocnice rozdelia do piatich kategórií a prvé zmeny by mali pacienti pocítiť v roku 2024.

Špecializované nemocnice v podobe národných ústavov budú poskytovať tú najvyššiu úroveň zdravotnej starostlivosti. Koncové nemocnice budú každá po jednej na západnom, strednom a východnom Slovensku. Dostať by ste sa do nich teda mali do 90 minút. Komplexnú nemocnicu vám štát garantuje v dojazde do hodiny zhruba na úrovni kraja, do regionálnej by ste sa mali dostať do pol hodiny. Komunitné nemocnice budú poslednou inštanciou, kam sa budú chodiť pacienti doliečovať.

V súvislosti s komunitnými nemocnicami však prichádza kritika. Vzhľadom na to, že by sa z nich mali stať akési doliečovacie ústavy, sa niektoré regióny obávajú, že prídu o nemocnicu.

Či je to naozaj tak, sa dozviete z reportáže Adela Ghannama.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reforma nemocníc

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.