Rebríček nemocníc za rok 2021: Pozrite si, ako skončila tá vaša

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Hodnotenie vypracoval Inštitút pre ekonomické a sociálne otázky.

Najlepšou nemocnicou tohto roka sa stala Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, a to v kategórii Štátnych univerzitných a fakultných nemocníc. Druhá skončila Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku a tretia Univerzitná nemocnica v Martine.

Vyplýva to z hodnotenia zdravotníckych zariadení, ktoré vo štvrtok zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).


Inštitút hodnotil 44 slovenských nemocníc. Ocenenie nemocníc inštitútom INEKO podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2017 - 2020.

Hodnotené nemocnice museli prejsť kvalifikačnými kritériami komplexnosti (poskytovanie zdravotnej starostlivosti v základných odbornostiach) a dostatočnej veľkosti vzorky pri sledovaných ukazovateľoch. Váha hodnôt sa so vzdialenejším rokom znižovala.

„Pandémia koronavírusu sa v slovenských nemocniciach v roku 2020 negatívne podpísala na plošnom zhoršení úrovne všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Pre pandémiu sa znížil počet realizovaných operačných výkonov. Medziročne klesol celoplošne o takmer štvrtinu,“ píšu odborníci z INEKO.

Zároveň dodávajú, že na druhej strane sa zvýšila reportovaná spokojnosť pacientov, hospodárenie, ako aj transparentnosť nemocníc.


BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti