Od piatka vstupuje do platnosti kontrola OTP vo vlakoch a autobusoch. Takéto sú podmienky

Od piatka vstupuje do platnosti kontrola OTP vo vlakoch a autobusoch. Takéto sú podmienky
Zdroj: TV Markíza

Opatrenie vstúpilo do platnosti cez uznesenie vlády.

S meškaním, ale predsa. Vláda v utorok (14. 12.) odklepla kontroly OTP režimu vo vlakoch a autobusoch. Opatrenie malo platiť už pred týždňom, no štát ho nevedel právne ukotviť. Vyriešili to nakoniec cez vládne uznesenie. Kontrolovať budú od piatka (17. 12.) cestujúcich iba na diaľkových linkách. Nové opatrenia sa chystajú aj na letiskách.

Vláda v uznesení, ktorým prijala aktuálne opatrenia v boji s pandémiou, uložila jednu úlohu aj ministrovi dopravy, a to zabezpečiť možnosť testovania na ochorenie COVID-19 na medzinárodných civilných letiskách.

Rezort dopravy v stredu k tejto veci zverejnil viac podrobností. Testovať na letiskách by mali tímy ministerstva zdravotníctva, pôjde o PCR a Lamp testy, zamerať sa chcú prevažne na cestujúcich prichádzajúcich z Británie.

Testovanie na letiskách má byť realitou v najbližších dňoch, presný termín ešte jasný nie je. Nové opatrenia však už pozajtra vstupujú do platnosti v železničnej a autobusovej doprave.

Od tohto piatka (17. 12.) má platiť povinný OTP režim v diaľkových vlakoch a autobusoch, vláda to chcela zaviesť už skôr, no narazila na právne prekážky. Pôvodne chceli kontroly zaviesť cez vyhlášku, hlavný hygienik však tvrdil, že na takýto krok nemá právomoc a rovnako ani ministerstvo. Vyriešilo sa to teda cez uznesenie vlády.

Kontroly režimu OTP sa budú týkať IC vlakov, rýchlikov a diaľkových liniek autobusov. Kontrolovať budú COVID pasy a čo sa týka testov, podľa úradu verejného zdravotníctva bude potrebný PCR test nie starší ako 72 hodín, respektíve antigénový test nie starší ako 48 hodín.

Viac sa dozviete z reportáže, ktorú pripravil redaktor René Medzihradský.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vlaky

Dôležité udalosti