Elitní vyšetrovatelia NAKA chcú od štátu odškodné za to, že boli vo väzbe

Pavol Ďurka a Ján Čurilla.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Čurilla a Ďurka v nej strávili dva týždne.

Elitní vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla a Pavol Ďurka žiadajú od štátu odškodné za to, že boli vo väzbe. Strávili v nej asi dva týždne.

Podľa Denníka N poslali na ministerstvo spravodlivosti žiadosť o predbežné prerokovanie svojho nároku na náhradu majetkovej aj nemajetkovej ujmy spôsobené nezákonným súdnym rozhodnutím. Čurilla žiada náhradu zhruba 40-tisíc eur a Ďurka 38-tisíc eur.

Čurilla žaluje aj predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), za jeho slová o čurillovskej mafii žiada ospravedlnenie a 100-tisícové odškodné.


Oboch bratislavský krajský súd 1. októbra prepustil z väzby, ako aj ďalších dvoch vyšetrovateľov a vtedajšieho dočasného šéfa inšpekcie. Ostávajú však trestne stíhaní. Petra Scholza zobral sudca pre prípravné konanie do kolúznej väzby 15. septembra, predtým sudca rozhodol, že Čurilla, Ďurka a Milan Sabota budú rovnako väzobne stíhaní.

Milana Sabotu zobral sudca do kolúznej väzby. Jána Čurillu a Pavla Ďurku zobral sudca do väzby z dôvodov takzvanej kolúznej a preventívnej väzby. Následne na druhý deň 16. septembra zobral sudca do kolúznej väzby aj štvrtého vyšetrovateľa Štefana Mašina.

Štvoricu vyšetrovateľov a Petra Scholza zadržali vyšetrovatelia ÚIS 13. septembra. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

ÚIS aktuálne vedie zástupca riaditeľa Martin Mackovič. Peter Scholz viedol policajnú inšpekciu od 11. júna po tom, ako predchádzajúceho riaditeľa Adriána Szabóa obvinili z prijímania úplatku. S prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, jej schvaľovaním sa má 4. októbra zaoberať Špecializovaný trestný súd.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Naka

Dôležité udalosti