Domáce

Zmení sa zákon? Za eutanáziu je vraj až 60 percent Slovákov

Eutanázia
Zdroj: shuterstock.com

Aspoň podľa prieskumu, s ktorým prišla SaS. Sulíkovci tvrdia, že človek musí dostať právo o sebe rozhodnúť.

Ostatné strany sú proti alebo to podľa nich nie je dnes dôležitá téma. Sulíkovci neprišli len s kontroverznou témou, ale aj s prieskumom s prekvapivým výsledkom. 60 percent Slovákov povedalo skôr áno, alebo určite áno. Vyše 26 percent je proti a 13 sa nevyjadrilo.


Tento prieskum bol interný a ďalší má dodať ešte agentúra FOCUS. SaS chce aj na základe toho prísť so zmenou našich zákonov. Ale nie hneď. Doktorka Križanová pracuje tri desaťročia s nevyliečiteľne chorými pacientmi. Venuje sa paliatickej medicíne, ktorá nemá vyliečiť, ale pomôcť zomrieť čo najbezbolestnejšie.

A aj ona hovorí, že slovenské zákony nie sú dobré. O tom, že nechceme byť v beznádejnom stave umelo udržiavaný pri živote sa totiž môžeme rozhodnúť len pred tým, než nás na ne napoja. A vysvetľuje, že ľudia s beznádejnými diagnózami často netúžia zomrieť kvôli fyzickým bolestiam, ktoré riešia lieky, ale psychickému trápeniu.

A k takýmto stavom paradoxne pomáha aj pokrok medicíny. Na tému eutanázie sme sa pýtali aj ďalších politických strán. Úplne jednoznačné nie hovoria len KDH a SDKÚ. Smer, Sieť, Most a OĽANO sa jasnej odpovedi vyhli.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.