Peter Žiga neuspel ani u Žilinku. Generálna prokuratúra zamietla jeho sťažnosť voči obvineniu

Ľudia držia fotografiu zosnulého učiteľa dejepisu a geografie Samuela Patyho počas spomienkového pochodu.
Zdroj: TASR

V hre bol už dnes známy paragraf 363.

Poslanec Peter Žiga už rok čelí obvineniu pre korupciu. Bývalý minister hospodárstva podal voči tomu sťažnosť, no po Špeciálnej prokuratúre ju zamietla aj Generálna prokuratúra (GP) na čele s Marošom Žilinkom. V hre bol už dnes známy paragraf 363.

„Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka dňa 9. decembra 2021 nevyhovel návrhu obvineného Ing. P. Ž, ktorým sa domáhal zrušenia uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry o vznesení obvinenia zo dňa 17. decembra 2020 a naň nadväzujúceho uznesenia prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry o zamietnutí sťažnosti zo dňa 7. júla 2021,“ uviedol hovorca GP Dalibor Skladan.

Exminister je obvinený z toho, že mal údajne podplácať sudkyňu, aby štát získal Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Tvrdí to bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská. Súčasný poslanec za Hlas svoju vinu od začiatku popiera.

„Generálny prokurátor Slovenskej republiky po preskúmaní veci nezistil dôvody na zrušenie napadnutých právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní, keď dospel k záveru, že v aktuálnom štádiu trestného konania zistené skutočnosti dostatočne odôvodňujú záver o dôvodnosti trestného stíhania obvineného Ing. P. Ž. pre prečin podplácania,“ dodal Skladan.

Paragraf 363 hovorí o tom, že generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Môže tak urobiť aj na návrh obvineného a zrušiť obvinenie v jeho prospech.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter žiga

Dôležité udalosti