Potravinový reťazec predstavil novinku. Zálohovaním pomôžete slovenskej prírode hneď dvakrát

Zálohovaním môžete pomôcť slovenskej prírode hneď dvakrát.
Zdroj: LIDL

V Lidli máte možnosť venovať svoju zálohu iniciatíve Upracme Slovensko a pomôcť tak upratať slovenskú prírodu.

Od 1. januára 2022 bude na Slovenku povinné zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Fungovať bude rovnako ako pri vratných fľašiach zo skla, teda ich budete môcť odovzdať v supermarkete. Recyklačné obaly z nápojov totiž až v 40 percentách končia v komunálnom odpade, v prírode, na uliciach aj vo vodných tokoch. Cieľom tohto zákona je priame presunutie odpadu na recykláciu.

Pomôž prírode hneď dvakrát

Reťazec Lidl sa taktiež zapojí do zálohovania vratných obalov. Do väčšiny predajní umiestni dva automaty, kde zákazníci budú môcť odovzdať PET fľaše a plechovky označené znakom Z ako zálohovanie. Už vrátením obalov prispeje každý k zelenšiemu Slovensku.

Ako vyzerajú nové automaty na vrátenie obalov, si pozrite nižšie.


Okrem toho však reťazec umožní zákazníkom prispieť k vyčisteniu našej prírody. Zákazníci totiž môžu venovať svoju zálohu iniciatíve Upracme Slovensko a tým pomôcť upratať Slovensko, čím pomôžu hneď dvakrát.

Ako uviedol reťazec, táto organizácia podporuje dobrovoľníkov, aby urobili svoje okolie krajším a čistejším. Vďaka spolupráci s Lidlom bude môcť iniciatíva organizovať množstvo brigád naprieč celou našou krajinou. Dobrovoľníci bezplatne získajú vrecia, rukavice a ďalšie pomôcky na vyzbieranie odpadkov z prírody.

„Vítame každú iniciatívu, ktorej cieľom je, aby odpad neskončil v prírode. Je tiež dôležité, aby sa do týchto aktivít zapájalo čo najviac ľudí, pretože každý z nás môže ovplyvniť v akom svete budú vyrastať naše deti. Máme iba jednu planétu a musíme si ju chrániť. Našimi projektami v oblasti ochrany životného prostredia chceme predchádzať vzniku odpadov, upozorňovať na problém znečistenia a prispievať k jeho riešeniu,“ povedal Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl Slovenská republika.

Pozrite sa, ako funguje automat v praxi a ako sa dá vybrať vrátenie či darovanie peňazí z vratných obalov.


Pilotný projekt mal úspech

Už v prvej polovici tohto roka (1. 6.) spustil reťazec LIDL pilotný projekt, v ktorom umiestnil do štyroch predajní automaty na výkup vratných obalov a výťažok z nich putoval slovenským mestám. Za každý odovzdaný vratný obal dala spoločnosť desať centov mestskej časti Košice-Západ a bratislavskému Ružinovu na obnovu zelene. V rámci projektu ľudia doposiaľ odovzdali približne 120-tisíc PET fliaš a plechoviek, takže mestské časti získali tisíce eur na výsadbu kríkov a stromov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Recyklovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.