Ako zvládnuť detský hnev? Stačí vám trochu trpezlivosti a výsledok príde sám

Ilustračná snímka.
Zdroj: Sharomka/shutterstock.com

Musíte mať však na pamäti aj vek svojej ratolesti.

Obdobím vzdoru a hnevu si musí prejsť každé dieťa. Je to normálna súčasť vývinu jedinca, nie vždy ich dokážu rodičia zvládnuť. Určite ste zažili scénu vašej ratolesti v obchode, na návšteve alebo medzi deťmi na ihrisku. Plač, vzdor, záchvat hnevu, krik. Dieťa sa dožaduje niečoho, čo mu v tej chvíli nemôžete splniť a navyše sa aj hanbíte za svojho potomka.

Nič si nevyčítajte

Americký psychológ Ray Levy tvrdí, že u detí do dvoch rokov výbuchy pramenia zo snahy o naplnenie vlastných potrieb. „Či už potrebujú vymeniť plienku, nakŕmiť alebo podať hračku. V tomto veku nemajú vyvinuté jazykové schopnosti a nedokážu to oznámiť iným spôsobom. A preto sú frustrované, keď okamžite nereagujete,“ vysvetlil odborník.

Prečítajte si tiež:

Zastáva názor, že pokiaľ ide o staršie a deti v predškolskom veku, tie sa záchvatmi snažia vyhrať boj o moc. Podľa Levyho je to dané tým, že ešte nevedia pracovať so svojimi emóciami. „Takže nie, nerobíte niečo zle. A vonkoncom nie ste zlý rodič. Takéto situácie sú totiž normálne a netreba si ich vyčítať,“ konštatoval.

Zachovajte pokoj

Ako zo spomínaných situácií vykorčuľovať? Je to veľmi ťažké, ale podľa americkej psychologičky Lindy Rubinowitzovej nemôžete vzdor a hnev dieťaťa oplácať, ako sa povie, rovnakou mincou. Je to to najhoršie, čo môžete urobiť.

Zdroj: Vaillery/shutterstock.com

„Nekričte a zabudnite na fyzické tresty. Toto nikdy nefunguje, len tým dieťa emocionálne napadnete. Máte byť jeho vzorom, nie prísnym sudcom. Ak malý ´zloduch´ neohrozuje seba ani ostatných, skúste ho pár minút jednoducho ignorovať. Môžete mu na chvíľu odísť z dohľadu,“ radí špecialistka.

Buďte divák

Autorka kníh o výchove a zároveň zdravotná sestra na pediatrii Linda Pearsonová je presvedčená, že niekedy malý uličník potrebuje iba zo seba dostať zlosť. Tak ho nechajte.

„Som veľká zástankyňa tohto prístupu, pretože deti sa ním naučia ventilovať pocity nedeštruktívnym spôsobom. Keby to však prerástlo do veľkej agresie, dajte im jasne najavo, že to nie je prijateľné. Jemne ho chyťte za paže a pozerajte sa mu vzpriamene do očí,“ pridáva ďalšiu radu.

Objatie má veľkú moc

Môže vám to pripadať ako posledná vec, ktorú v danej situácii môžete urobiť. Ale opak je pravdou. „Skúste hysterickú ratolesť objať. Upokojí sa tým, čo zmierni jej hnev,“ dodáva Levy, ktorého cituje portál bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.