Porušila polícia zákon, keď predviedla Fica? Odborníčka má jasnú odpoveď

Na snímke Robert Fico opúšťa policajnú stanicu
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Za podnecovanie mu hrozia až dva roky väzenia.

Šéfa Smeru Roberta Fica počas protestu predviedla polícia na policajnú stanicu, odkiaľ nakoniec odišiel s obvinením z podcenovania.

Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská pre TV Markíza vysvetlila, či bol celý zásah v medziach zákona a či majú poslanci parlamentu imunitu pred zadržaním.

Podľa zákona o policajnom zbore má policajt právo zadržať osobu na základe dožiadania. „Predvedenie osoby na základe dožiadania znamená, že je určité dožiadanie zo strany súdu, orgánu činného v trestnom konaní, správneho súdu alebo iného orgánu podľa osobitného predpisu. V dožiadaní musí byť presne označená osoba, o ktorú ide a takisto, aký je účel dožiadania, prečo vôbec takýto úkon má byť uskutočnený,“ vysvetľuje odborníčka.


Polícia musí následne s predvolanou osobou vykonať úkon, ktorý je uvedený na dožiadaní. Kurilovská zároveň dodáva, že na poslancov Národnej rady SR sa nevzťahuje výnimka v súvislosti s predvolaním na policajnú stanicu. Policajti teda zákon neporušili. Následne, ak by po obvinení žiadal prokurátor súd o väzobné stíhanie, v prípade poslanca by väzbu musel odobriť parlament.

Fica však z polície prepustili a obvinili z podnecovania. „Podľa dostupných informácií, ak išlo o predvedenie na základe dožiadania, tak polícia nepochybila a konala v súlade so zákonom,“ konštatuje Kurilovská.

Dodáva, že trestného činu podnecovania sa dopúšťa človek, ktorý podnecuje iných na páchanie trestnej činnosti, na závažné porušovanie verejného poriadku alebo na neplnenie závažnej povinnosti vyplývajúcej zo zákona. Ide o prečin, za ktorý hrozí trest do dvoch rokov za mrežami.

Pozrite si vyjadrenie Roberta Fica po prepustení:


BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zadržanie

Dôležité udalosti