Vymenili byt, aby pracovali v škole. Dôchodkyňu chcú teraz po 30 rokoch vysťahovať

Pani Zlate hrozí, že príde o bývanie.
Pani Zlate hrozí, že príde o bývanie. Zdroj: TV Markíza

Tvrdí, že v dohode sa nič nepíše o tom, žeby bol viazaný na prácu.

Dôchodkyňu chcú po 30 rokoch vysťahovať z bytu. Aj s manželom ho dostali na výmenu od bývalého školníka ešte pred revolúciou. Dnes už ale byt patrí škole, v ktorej celé tri desaťročia upratovala.

„Ako som odišla do dôchodku, tak to začalo, že v apríli sa mám vysťahovať,“ sťažuje sa 60-ročná pani Zlata z Nitry a usádza nás v kuchyni. Do tohto bytu sa nasťahovali ešte s už nebohým manželom v roku 1989.

„Ľudia, ktorí tu bývali predtým, sa nasťahovali do bytu, ktorí sme my užívali a my sme sa presťahovali sem. Vymenili sme si byty zjednodušene povedané,“ vysvetľuje dcéra Katarína Žilková.

Výmena bytov nastala podľa Žilkovej na základe písomnej dohody. Spolu s mamou tvrdia, že sa v nej nepíše nič o tom, že by bol byt viazaný na prácu.

Byt je v budove dnes už základnej umeleckej školy, má ale samostatný vchod.

„V 2008 sa zo základnej stala umelecká škola. Toto je najväčší problém, čo sa kedy stal. Že musia spraviť novú zmluvu, ale že tá zmluva je len na účely regulovania nájomného. V živote jej nenapadlo, že by toto malo slúžiť, aby sa z nej stal bezdomovec,“ vysvetľuje dcéra.

Výzva, že sa má z bytu odsťahovať jej prišla po tom, čo pred piatimi rokmi odišla do dôchodku. Mesto, ktoré je zriaďovateľom školy, trvá na to, že byt musí pani Zlata opustiť.

„Tento byt bol vždy vedený ako školský, služobný byt, to znamená, že ona podpísala zmluvu, podľa ktorej bude v tomto byte ako nájomníčka len po dobu trvania pracovného pomeru,“ tvrdí hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

„My sme jej, práve naopak, nad rámec zmluvných vzťahov, dali tú možnosť, aby dostala náhradný byt v centre mesta. Ona to však odmietla,“ argumentuje Holúbek.

Prvostupňový súd dal za pravdu dôchodkyni. Podľa rozsudku je výpoveď neplatná. Škola sa ale odvolala.

Téme sa v reportáži venuje Monika Koleková:


NITRA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nitra

Dôležité udalosti