Uviazla vám kosť z vianočného kapra v hrdle? Nepanikárte, takto máte postupovať

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Krzysztof Winnik

Odborníčka vysvetlila postup prvej pomoci.

Pokojné vianočné sviatky sa môžu zmeniť na desivú záchrannú akciu. Nepríjemný pocit, že sa zadusíte, bolestivé prehĺtanie, v horšom prípade dýchacie ťažkosti či šok. To všetko vám môže spôsobiť malá kostička z ryby, ktorá uviazne niekde na ceste po tráviacom trakte.

Hoci kosť uviaznutá v hrdle dokáže postaviť na nohy celú rodinu, nemusíte panikáriť. Lucia Mesárošová zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava nám prezradila, ako postupovať.

Kosť v krku, čo s tým

V prvom rade zabudnite na paniku a snažte sa upokojiť. Zhlboka dýchajte, zachovajte pokoj a sústreďte sa. „Viac, ako samotné zapichnutie kosti, môže spôsobiť problémy prvotná panika a stres. Kostičky, ktoré sa nám môžu prilepiť či prípadne zapichnúť v oblasti koreňa jazyka alebo v zadnej strane nosohltana spôsobujú nepríjemné pocity. Riziko nejakého udusenia je však v tomto prípade nulové,“ vysvetľuje Mesárošová.

Aj keď si teda myslíte, že ide o vaše posledné minúty na tomto svete, ste na omyle. Neprepichne vám hrdlo, nezadusí vás a neprepichne vám ani dôležitý orgán. „Rybacie kostičky sú tvrdé a tenké, teda nemajú najmenšiu šancu upchať dýchacie cesty. Spôsobiť môžu len nepríjemné škrabania alebo teda pocit cudzieho telesa v oblasti hrdla či krku,“ hovorí záchranárka.

Prvá pomoc krok po kroku

Človek sa najmä zľakne, nevie čo má robiť. Aj preto je nutné vedieť prvú pomoc, teda postup krok po kroku. „Ako prvé sa dusiaci musí napiť, vypláchnuť hrdlo, niekoľkokrát preglgnúť vodu, aby sa kostička uvoľnila a splavila do žalúdka, kde je natrávená a telo si s ňou poradí samé,“ radí.

Voda však nemusí vždy zafungovať, v tom prípade musíte zjesť niečo tuhšie. „Ak nezaberie voda, skúste tuhšiu potravu, ako je kúsok chleba, sendviča, koláčika či uvareného zemiaka. Kostička sa totiž do tohto sústa obalí a putuje s ním do žalúdka, kde sa vplyvom tráviacich enzýmov rozloží,“ vysvetľuje postup Mesárošová.

Ak tento stav pretrváva niekoľko dní, teda stále máte pocit dráždenia v krku, je nutné vyhľadať odbornú pomoc. „Určite neodporúčam vlastné manuálne odstraňovanie kostičky pinzetou či iným nástrojom,“ dodáva.

Viac sa dozviete z nasledujúceho videa.


BRATISLAVA/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.