Pozor na vianočné kalórie! Cez sviatky môžeme pribrať až päť kilogramov

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/View Apart

Zistite, koľko kalórií má sviatočné jedlo a koľko pohybu potrebujete na jeho spálenie.

K vianočným sviatkom patrí jednoznačne hodovanie. Teda veľa dobrého jedla, koláčov a alkoholu. Napriek tomuto blahobytu je dôležité aj udržanie sa v dobrej kondícii. Zemiakový šalát, vyprážaný rezník či koláčik môže pohnúť ručičkou váh neželaným smerom.

Povedzme si, ako zvládnuť toto obdobie s rozumom, nech sa aj po sviatkoch zmestíte do svojich nohavíc. Ako na to, sme v rozhovore zistili od výživovej poradkyni Veroniky Hanákovej a odborníčky na pohyb Jany Šimkovičovej.

Vianoce v kalóriách

Či už sa nám to páči alebo nie, tak vianočné sviatky sú v podstate všade útočiace kalórie. Aj keď to nepreháňate a len si sem-tam niečo zobnete, aj tak ľahko priberiete. „Z praxe viem, že moji klienti štandardne počas týchto dvoch sviatočných týždňov priberú priemerne štyri až päť kilogramov,“ uviedla hneď na začiatku výživová poradkyňa.

Okrem samotného vysokého príjmu to má za následok aj stres. „Mnoho ľudí sa pred sviatkami naháňa, je v strese a neprijíma dostatok energie ani na minimálnej báze koľko by mali. Odrazu prídu sviatky, uvoľnia sa a ako sú obklopení jedlom, svoj príjem výrazne navýšia. Tá zmena a rozdiel, ktorý nastane pred sviatkami a počas tých sviatkov spôsobí, že telo si povie, že si čo najviac z príjmu uloží do zásoby pre budúce stresové obdobie,“ vysvetľuje Hanáková. Dôležité je preto ustriehnuť si množstvo.

Štandardná vianočná večera (šalát, vyprážaná ryba, kapustnica, oplátka, koláčik a prípitok) má u žien hodnotu približne 1 500 kilokalórií a u mužov až 1 700 kilokalórií.

Pozrime sa na to v tabuľke, v ktorej sú údaje od výživovej poradkyne. Je dôležité uvedomiť si, že ide o energetickú hodnotu na 100 gramov, štandardná porcia je však veľká 150 až 200 gramov.

Zdroj: Tvnoviny.sk, - zdroj Veronika Hanáková

„Najväčšou nástrahou je kombinácia týchto potravín. Preto by sme mali myslieť na porcie a zvýšiť dennú pohybovú aktivitu,“ radí.

Sviatky a pohyb

Ak teda nechceme po sviatkoch nakupovať nové oblečenie, musíme si naplánovať aj nejaký ten pohyb. Nie je však šport ako šport. „Ide o naozaj vysoký príjem kalórií, ktorý by sme mohli prirovnať k desaťkilometrovému behu. Práve preto je nutné hýbať sa aspoň v menšom množstve. Teda absolvovať ráno aj poobede prechádzku, neležať celý deň len na gauči, ale sa aspoň motať po dome a dvore,“ radí Šimkovičová. Okrem toho sa však môžete vybrať aj do hôr na turistiku alebo bežkovanie.


V prípade, že neobľubujete športovanie v zime, vyskúšajte krátky (približne 15 minút) HIT tréning. Teda vysoko intenzívny tréning, ktorý si môžete zacvičiť kedykoľvek a kdekoľvek. Z akých cvikov by mal pozostávať, vám v nasledujúcom videu ukáže Janka.


BRATISLAVA/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.