Panettone - tradičná talianska vianočná dobrota, ktorej história siaha až do starého Ríma

Ilustračná snímka.
Zdroj: Daniel Rohde/shutterstock.com

Na upečenie potrebujete trošku viac času, ale výsledok určite poteší chuťové poháriky vašich blízkych.

K najkrajším sviatkom v roku neodmysliteľne patrí aj sladké. Vianoce sú obdobím, kedy sa kuchárska kniha otvorí aj na komplikovanejších koláčoch, zákuskoch alebo tortách. Naopak, niekto rád pečie drobné pečivo ako medvedie labky, šuhajdy, linecké kolieska alebo vanilkové rožky. Iní zase siahnu po vianočných koláčoch, ktoré sú typické pre iné krajiny.

Predstavujeme vám typické vianočné koláče, ktorých domovom je Taliansko. Hosťom v Teleráne bol šéfkuchár Andrea Ena, ktorý predstavil tri druhy možno menej známych sladkých vianočných koláčov z rodnej krajiny - Pandolce Genovese, Struffoli Napoletani a Tiramisu Bianco di Natale a recepty na ne nájdete vo videu. Ako povedal, v každom regióne majú vlastné vianočné dolci (z tal. - sladké) a recepty sa dedia z generácie na generáciu.

Zdroj: barbajones/shutterstock.com

Na Slovensku je asi najznámejší sladký chlebík – Panettone, ktorý sa zvyčajne pripravuje na vianočné sviatky, ale nájdete ho aj na veľkonočnom stole. Názov pochádza z dvoch slov: panetto – malý bochník a prípona v taliančine one zmení význam na „veľký koláč“.

Talianski historici tvrdia, že pôvod treba hľadať v Miláne. Iné zdroje zas uvádzajú, že počiatky tohto koláča zrejme siahajú do obdobia Rímskej ríše, keď starí Rimania sladili druh kysnutého koláča medom. Prvé spojenie s Vianocami údajne zaznamenali v 18. storočí v talianskych spisoch iluministu Pietra Verriho. O panettone hovorí ako o pan de ton – luxusný chlieb.

Zdroj: Phantom Pug/shutterstock.com

Panettone niekomu chuťovo pripomína náš známy biskupský chlebík, iní by ho porovnali s vianočkou. Záleží od druhu a toho, čo je vo vnútri. Sladký kysnutý koláč máva rôzne tvary napr. osemuholník alebo máva aj zrezaný okraj s hviezdicovým tvarom, ktorý sa volá pandoro.

Na upečenie panettone potrebujete trošku viac času, ale výsledok určite poteší chuťové poháriky vašich blízkych. Ozdobiť a podávať ho môžete podľa fantázie, v niektorých talianskych regiónoch dávajú k nemu obdobu nášho vaječného likéru, inde zase sladké víno alebo sladké horúce nápoje. Ak nechcete vianočné panettone kupovať v obchode, skúste tento recept.

Tradičný recept na Panettone

Zdroj: HQuality/shutterstock.com

Suroviny

415 g hladkej múky
150 g cukru
1/2 ČL droždia
1 hrnček hrozienok
2 PL rumu
2 PL horúcej vody
soľ
vanilkový cukor
3 vajcia
kôra z jedného citróna
150 ml vlažnej vody
1 PL medu
kandizovaná pomarančová a citrónová kôra
1 PL rozpusteného masla
2 papierové formy na panettone

Postup

Rum zmiešame s dvomi lyžicami horúcej vody a namočíme doň hrozienka. Vo veľkej mise zmiešame múku, soľ, droždie, cukor, citrónovú kôru a vanilkový cukor. Pridáme vajíčka, vlažnú vodu a med a ešte raz všetko dobre premiešame. Cesto hnetieme postupne a po troške doň pridávame maslo. Dobre zapracujeme. Hrozienka scedíme a pridáme spolu s kandizovaným ovocím do cesta. Hotové cesto zakryjeme fóliou alebo utierkou a necháme na teplom mieste nakysnúť.

Zdroj: Giancarlo Malandra/shutterstock.com

Nakysnuté cesto rozdelíme na dve rovnaké časti, z ktorých vytvarujeme bochníky. Vložíme ich do papierovej formy na panettone, opäť zakryjeme a necháme nakysnúť až po okraj. Trvá to asi tri až štyri hodinky.

Rúru si predhrejeme na 165 stupňov a dáme piecť. Panettone budú upečené, keď je po vytiahnutí špajdla vlhká, nie mokrá. Pečieme asi 60 až 70 minút. Necháme vychladnúť a podávame.

TIP: Pred pečením môžeme posypať mandľami, či cukrovými perličkami.


BRATISLAVA/zg, Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti