Platí padni komu padni, obhajuje šéf polície Hamran zadržanie Roberta Fica

Štefan Hamran.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Tvrdí, že policajný zbor nie je v područí politikov.

Dočasný prezident Policajného zboru Štefan Hamran sa vyjadril k udalostiam, ktoré sa odohrali minulý týždeň.

Medzi nimi bolo aj zadržanie šéfa Smeru Roberta Fica pred plánovaným protestom v Bratislave. Jeho predvedenie na policajnú stanicu Hamran obhajuje.

„Policajný zbor nie je v područí politikov a už vôbec nie oligarchov a finančníkov,“ uviedol šéf polície s tým, že Fico je obvinený z podnecovania a nie z toho, že sa zhromažďoval na proteste. Stíhajú ho za to, že vyzýval na porušenie pravidiel.

Aktuálne polícia čaká na rozhodnutie dozorového prokurátora, keďže bolo vznesené obvinenie z trestného činu podnecovania. Od vyhodnotenia prokuratúry bude podľa jeho slov závisieť aj postup polície pri obdobných prípadoch v budúcnosti.

Minulý týždeň sa podľa Hamrana ukázalo, že pod jeho vedením bude v polícii platiť heslo „padni komu padni“.

Štefan Hamran sa vyjadril aj k zákroku polície voči zdravotníkom, ktorí sa zhromaždili pred budovou Národnej rady SR. Vyjadril, sa, že ho nesmierne mrzelo, že spomínané heslo sa ukázalo pri zdravotníkoch ako pri prvých. Verejnosť si môže byť podľa neho istá, že ak polícia zasiahli pri tejto skupine, zasiahne naozaj pri všetkých.

Komentoval aj porušenie pravidiel v bratislavskom podniku na Partizánskej ulici. Išlo o Klub pod lampou, ktorý prevádzkuje známy novinár Štefan Hríb. Vo veci bolo začaté trestné stíhanie a Hamran pripustil, že polícia môže rozšíriť okruh podozrivých osôb, ktorí boli v daný večer v podniku.

Vyhodnocujú aj ďalšie zhromaždenie

Všetky tri spomínané prípady podľa Hamrana spája súvis s pandemickými opatreniami. Očakáva od politikov, že nebudú rozdeľovať spoločnosť a rôznymi právnymi kľučkami obchádzať opatrenia stanovené na ochranu zdravia a životov.

Polícia vyhodnocovala aj zhromaždenie súčasných koaličných predstaviteľov na mieste úmrtia Róberta Remiáša. Účasť ľudí na mieste polícia podľa Hamrana dodatočne vyhodnocovala, pretože udalosť nebola dopredu oznámená.

Podľa polície nedošlo k trestnému činu, preto prípad postúpila príslušnému úradu verejného zdravotníctva. „Podnet vychádza od nás. Sme za to, aby sa na to pozreli kolegovia,“ dodal.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti