Sneží, fúka a je vonku zima? Ideálny čas na vašu zdravotnú prechádzku

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Lukas Davidziuk

Ak chcete mať silnejšiu imunitu, lepšiu pamäť a vychodiť kalórie zo zjedených koláčikov, vyberte sa na prechádzku.

Deti majú prázdniny, sú sviatky, vonku je však zima, fúka, v niektorých oblastiach Slovenska prší, v iných sneží a vám sa nechce nič. Najradšej by ste sa schovali pod deku a zostali celý deň len na gauči. To vám veru neodporúčame.

Ak chcete mať silnejšiu imunitu, lepšiu pamäť a vychodiť kalórie zo zjedených koláčikov, vyberte sa na prechádzku. Reptáte, pretože je vonku zima a nevľúdne? O to lepšie! Prechádzky v týchto podmienkach majú podľa portálu Connect Health dvojnásobný liečivý efekt.

Chudnutie

Keď je organizmus vystavený chladu, musí kvôli zachovaniu prijateľnej vnútornej telesnej teploty pracovať o niečo usilovnejšie. Aby získal energiu na zohriatie, čerpá ju z kalórií a tukových zásob. Už mnohokrát sa preukázalo, že fyzická aktivita v nepriaznivejšej klíme značne podporuje chudnutie, tak sa o takúto výhodu nepripravte. A ak chcete celý proces ešte zefektívniť, vezmite si so sebou ťažší batoh alebo trekingové palice. Ani sa nenazdáte a sviatočné kilá stratíte a ešte k tomu aj niečo zažijete. Predsa len z gauča si neodnesiete nezabudnuteľné zážitky a spomienky, ale vonku sa môže stať naozaj čokoľvek. Možno stretnete aj známych či rodinu a strávite spolu príjemné chvíle na vzduchu.

Mozog

Informáciu, že má šport prospešný vplyv na činnosť mozgu sme vám priniesli už niekoľkokrát. Tentokrát však odborníci zistili, že v tom zohráva úlohu aj počasie. Americkí vedci sa domnievajú, že prechádzka v poriadnej zime je pre mozog ešte efektívnejšia. Stačí vraj aj desať minút svižnejšej chôdze denne. Naplánujte si preto krátku prechádzku vždy po raňajkách a možno aj pred večerou a uvidíte, že sa budete cítiť omnoho lepšie.

Imunita

V období, kedy nás už takmer dva roky sužuje pandémia koronavírusu sa o zlepšenie a posilnenie imunity snaží každý. Mnoho ľudí aj preto začalo s otužovaním, o ktorom sme vám bližšie písali tu. Medzi jeho hlavné výhody patrí práve posilnenie imunity, pretože zatiaľ čo je človeku zima, tak v tele dochádza k zvýšenej produkcii bielych krviniek, teda základných stavebných pilierov obranyschopnosti. Rovnaké účinky má aj prechádzka v mínusových teplotách. Aj tá dokáže organizmus vzchopiť, povzbudí krvný obeh a ešte vám aj zlepší spánok a zbaví vás stresu. Chôdza sama o sebe reguluje cholesterol a normalizuje tlak, pričom predstavuje prevenciu osteoporózy a diabetu. Tak už nehľadajte výhovorky, prečo nevyjsť z domu, oblečte sa a vyberte sa na zdravotnú prechádzku.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti