Prokurátor podal obžalobu v kauze Očistec na 11 ľudí, sú medzi nimi známe mená

Upozornil na to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (ÚŠP GP) SR podal v pondelok (20. 12.) na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na 11 obvinených osôb z celkovo 20 skutkov v kauze Očistec. Upozornil na to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

„Skutky boli právne kvalifikované ako zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296 Trestného zákona, korupčné trestné činy, trestný čin zneužívanie právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Tr. zák. a ďalšie. Rozsah obžaloby je 181 strán, vyšetrovací spis obsahuje 46 zväzkov, celkovo vyše 18.500 strán. Možno ešte dodať, že trestné veci viacerých obvinených boli vylúčené na samostatné trestné konanie,“ uviedol Lipšic na facebooku.

Zároveň dodal, že vyšetrovanie v tak skutkovo a právne náročnom prípade trvalo približne jeden rok, a preto je potrebné oceniť prácu vyšetrovateľov NAKA.

Uverejnil používateľ Daniel Lipšic Utorok 21. decembra 2021

O čo ide v kauze Očistec?

V spomenutej kauze stíhajú Norberta Bödöra, Dušana Kováčika, Tibora Gašpara, Petra Hraška či Roberta Krajmera ako zločineckú skupinu a na krku majú aj obvinenia z korupcie a zneužitia právomocí.

Obžaloba by v kauze Očistec mala byť podaná aj na Františka Imreczeho.

Kým na začiatku vyšetrovania čelilo obvineniam až 21 ľudí, postupne sa viacerí popriznávali a začali spolupracovať. Vyčlenili ich tak na samostatné konania.

Počas vyšetrovania vypočuli dokopy 92 svedkov, medzi dôkazmi sú aj znalecké posudky a rozsiahly listinný materiál.

Šéf strany Smer-SD Robert Fico, ktorá Gašpara v minulosti na post šéfa polície posadila, opakovane vyhlásil, že ho považuje za nevinného a označil ho za obeť politických represií. Opakovane mu dal dokonca ponuku, aby vstúpil do politiky.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obžaloba

Dôležité udalosti